18 شهريور 1401 - 11:25

نرخ تورم سالانه مصر به بالاترین میزان در ۴ سال اخیر رسید

نرخ تورم سالانه مصر با گران‌تر شدن قیمت مواد غذایی و آشامیدنی در ماه گذشته به بالاترین میزان در ۴ سال اخیر این کشور رسید.
کد خبر : ۱۴۱۲۰۲

به گزارش ایبِنا به نقل از رای الیوم، داده‌های سازمان مرکزی آمار مصر که امروز پنجشنبه منتشر شد، نشان داد که نرخ تورم سالانه در مناطق شهری در این کشور طی ماه گذشته (آگوست) به ۱۴.۶ درصد رسیده است که بالاترین سطح از نوامبر ۲۰۱۸ محسوب می‌شود. نرخ تورم سالانه مصر در ماه قبل از آن (جولای) ۱۳.۶ درصد بود.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از داده‌های سازمان آمار مصر گزارش داد که قیمت مواد غذایی و آشامیدنی که بزرگترین جزء سبد کالایی مورد استفاده برای اندازه گیری نرخ تورم در مصر است، طی ماه گذشته به نسبت سالانه ۲۳.۱ درصد افزایش یافته است.

به صورت ماهانه، قیمت‌ها در مصر پس از افزایش ۱.۳ درصدی در ماه جولای گذشته، ۰.۹ درصد در ماه گذشته (ماه آگوست) افزایش یافت.

بلومبرگ اعلام کرد که نرخ تورم در مصر در نتیجه افزایش قیمت مواد غذایی و انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین در اواخر فوریه و با کاهش ارزش پوند مصر احتمالا به اوج خود خواهد رسید.

مصر در حال مذاکره با صندوق بین المللی پول است تا در ازای ایجاد اصلاحات اقتصادی، وام دریافت کند، اما هنوز این مذاکره به نتیجه نرسیده است.

موج جدید گرانی در مصر به‌دنبال افزایش مجدد قیمت سوخت با بالا رفتن تعرفه حمل‌ونقل عمومی در این کشور به راه افتاده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر