21 شهريور 1401 - 09:41

نرخ بهره انگلیس به بالاترین حد ۱۴ سال اخیر می‌رسد

اقتصاددانان شهری هشدار داده‌اند که بانک انگلستان ممکن است مجبور شود نرخ‌های بهره را به بالاترین سطح خود از اکتبر ۲۰۰۸ افزایش دهد تا بتواند تورم تحریک‌کننده بسته انرژی لیز تراس را به میزان ۱۵۰ میلیارد پوند جبران کند.
کد خبر : ۱۴۱۲۷۳

به گزارش ایبِنا به نقل از بیزنس، سانجی راجا، اقتصاددان ارشد دویچه بانک گفت که هزینه‌های استقراض می‌تواند برای کاهش فشار قیمت‌ها که احتمالاً به اوج چهار درصدی برسد، به منطقه محدود منتقل شود.

اندرو بیلی، فرماندار و سایر اعضای کمیته سیاست پولی (MPC) از رشد سه مورد ۵۰ واحدی دیگر در سال جاری حمایت خواهد کرد که چرخه انباشته انقباض بانک را از دسامبر گذشته به ۳۱۵ واحد پایه خواهد رساند.

اعتبار بانک در حال حاضر بسیار مهم است به ویژه با توجه به اینکه سیاست دولت در کسادی مالی کوتاه‌مدت حدود ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی را تحت فشار قرار می‌دهد و باید راه طولانی را برای افزایش نرخ‌های کمیته سیاست پولی انجام دهد.

هفته گذشته، نخست‌وزیر تراس گفت که صورتحساب انرژی در ۲۵۰۰ پوند به مدت دو سال باقی خواهد ماند و کسب و کارها نیز به مدت ۶ ماه از حمایت مشابه برخوردار خواهند شد.

با این اعلامیه اقتصاددانان هشدار دادند که فشارهای قیمتی در اقتصاد تعبیه خواهد شد. این بسته تا حد زیادی انگیزه‌ای برای خانوارها در کاهش هزینه‌ها با کاهش قیمت انرژی خواهد بود و بدون حمایت جدید، بریتانیایی‌ها در بدترین حالت خود قرار داشتند.

انتظار می‌رفت که این پنجشنبه ۷۵ واحد پایه در هزینه استقراض افزایش یابد اما به احترام درگذشت ملکه، جلسه کمیته سیاست پولی به ۲۲ سپتامبر موکول شد.

اقتصاددانان در مورد اوج نرخ‌های بهره ایده متفاوتی دارند؛ بانک سرمایه‌گذاری ایالات‌متحده، گلدمن ساکس فکر می‌کند که نرخ بهره می‌تواند به ۳.۵ درصد برسد، در حالی که شرکت مشاوره Capital Economics معتقد است که به سمت سه درصد پیش می‌رود.

تورم به بالاترین حد خود در ۴۰ سال گذشته یعنی ۱۰.۱ درصد رسیده است و ارقام جدیدی که در روز چهارشنبه منتشر شود می‌تواند بالاتر از این باشد.

بسته تراس به‌طور مصنوعی تورم گزارش شده را پایین‌تر از پیش‌بینی نگه می‌دارد زیرا هزینه‌ها را از مشاغل به ترازنامه دولت منتقل می‌کند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر