25 شهريور 1401 - 10:50

کاهش ۳۳ درصدی صادرات گاز طبیعی روسیه به اروپا

معاون نخست‌وزیر روسیه اعلام کرد صادرات گاز طبیعی این کشور به اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی ۵۰ میلیارد مترمکعب کاهش می‌یابد که معادل ۳۳ درصد از صادرات در سال گذشته میلادی است.
کد خبر : ۱۴۱۳۹۲

به گزارش ایبِنا، به نقل از رویترز، الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه گفت انتظار می‌رود صادرات گاز طبیعی این کشور به اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی ۵۰ میلیارد مترمکعب کاهش یابد که معادل یک‌سوم صادرات در سال گذشته میلادی است

روسیه در سال گذشته میلادی ۱۵۰ میلیارد مترمکعب گاز به اتحادیه اروپا صادر کرده بود.

روسیه عرضه گاز به اروپا را از زمان حمله به اوکراین به‌شدت پایین آورده‌است. کاهش صادرات گاز روسیه به اروپا با بسته شدن خط لوله نورد استریم به آلمان به اوج خود رسید. روسیه هفته گذشته اعلام کرد این مسیر حیاتی صادرات گاز به آلمان تا زمان برداشته شدن تحریم‌های غرب بازنخواهد شد. روسیه ادعا می‌کند این تحریم‌ها باعث شده تعمیر توربین‌های گاز در غرب به تعویق بیفتد.

اروپا هم به نوبه خود به‌دنبال متنوع کردن منابع واردات گاز به‌غیر از روسیه است. اروپا تلاش می‌کند وابستگی خود به گاز روسیه را کاهش دهد.

اورسولا فون درلاین، رییس کمیسیون اروپا در روز چهارشنبه گفت روسیه در سال گذشته میلادی ۴۰ درصد از واردات گاز به اروپا را در اختیار داشت و این رقم حالا به ۹ درصد رسیده‌است.

شرکت گازپروم روسیه هفته گذشته اعلام کرد اتحادیه اروپا از ابتدای سال جاری میلادی واردات گاز از این کشور را ۴۸ درصد کاهش داده‌است. کاهش واردات گاز اتحادیه اروپا و انگلیس از روسیه روی‌هم‌رفته به ۴۹ درصد می‌رسد.

صادرات گاز روسیه به کشور‌های خارج از گروه کشور‌های مستقل مشترک‌المنافع در سال جاری میلادی بیش‌از ۳۵ درصد نسبت‌به سال قبل کاهش‌یافته است.

اما افزایش قیمت گاز طبیعی به‌دنبال حمله روسیه به اوکراین و کاهش صادرات گاز از طریق خط لوله به اروپا باعث شده درآمد شرکت گازپروم در سال جاری میلادی ۸۵ درصد افزایش یافته و به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار برسد.

برچسب ها: گاز اروپا روسیه
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر