طوفان استوایی یان و نوسان در قیمت نفت

طوفان استوایی یان و نوسان در قیمت نفت
با کاهش تولید نفت و گازدر نتیجه طوفان استوایی یان آمریکا و افزایش ارزش دلار، قیمت نفت نوسان داشت.
کد خبر : ۱۴۱۶۴۳

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا به نقل از سی ان بی سی، روز چهارشنبه در معاملات اولیه آسیا با حمایت از کاهش تولید ایالات متحده ناشی از طوفان یان با افزایش ذخیره سازی نفت خام و افزایش ارزش دلار، قیمت نفت نوسان داشت. بهای معاملات آتی نفت برنت با ۴ سنت یا ۰.۱ درصد کاهش به ۸۶.۲۳ دلار در هر بشکه تا ساعت ۳:۵۵ صبح به وقت تهران رسید، در حالی که بهای معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲۲ سنت افزایش به ۷۸.۰۳ دلار در هر بشکه رسید.

پس از توقف تولید خود در آستانه طوفان یان که روز سه شنبه وارد خلیج مکزیک ایالات متحده شد و پیش بینی اینکه به طوفان خطرناک رده ۴ بر فراز آب‌های گرم خلیج تبدیل شود، تولیدکنندگان شروع به بازگرداندن کارگران به سکو‌های نفتی دریایی کردند.  به گفته تنظیم کننده فراساحلی اداره ایمنی و اجرای محیط زیست (BSEE) حدود ۱۹۰ هزار بشکه در روز از تولید نفت یا ۱۱ درصد از کل تولید نفت این خلیج تعطیل شد.

تولیدکنندگان ۱۸۴ میلیون فوت مکعب گاز طبیعی یا نزدیک به ۹ درصد از تولید روزانه را از دست دادند. این تنظیم کننده گفت که پرسنل از ۱۴ سکو و دکل تولید خارج شدند.  یان اولین طوفان امسال است که تولید نفت و گاز را در خلیج مکزیک ایالات متحده مختل کرده که حدود ۱۵ درصد نفت خام و ۵ درصد گاز طبیعی خشک را تولید می‌کند.

دلار آمریکا محدود کننده قیمت نفت بود. معامله دلار که معمولاً با نفت به صورت معکوس انجام می‌شود، نزدیک به بالاترین حد خود در ۲۰ سال گذشته باقی ماند. تخمین‌ها از ذخیره‌سازی نفت آمریکا نیز پیام‌های متفاوتی برای قیمت نفت ارسال کرد. روز سه شنبه منابع بازار با استناد به ارقام گروه صنعتی موسسه امریکن پترولیوم اعلام کردند که در حالی که نفت خام ذخیره شده آمریکا در هفته منتهی به ۲۳ سپتامبر حدود ۴.۲ میلیون بشکه افزایش یافت، ذخایر بنزین حدود ۱ میلیون بشکه کاهش داشت.

 به گفته این منابع بدون نام، ذخایر محصولات تقطیری حدود ۴۳۸ هزار بشکه افزایش یافت. این گزارش پیش از اطلاعات رسمی اداره اطلاعات انرژی در روز چهارشنبه منتشر شده است.

 

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر