بحران هزینه‌ها در انگلیس؛ گرانی کالاها رکورد جدیدی ثبت کرد

افزایش قیمت‌ها در انگلیس، بار دیگر در ۱۲ ماه منتهی به ماه سپتامبر سرعت گرفته و به بالاترین رقم از سال ۲۰۰۵ رسیده است.
کد خبر : ۱۴۱۶۶۷

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، کنسرسیوم خرده فروشی (BRC) انگلیس اعلام کرد، افزایش قیمت‌ها توسط مغازه‌ها و سوپرمارکت‌ها در انگلیس، بار دیگر در ۱۲ ماه منتهی به ماه سپتامبر سرعت گرفته و به بالاترین رقم از سال ۲۰۰۵ رسیده است.

بر اساس گزارش BRC، قیمت‌ها از ۵.۱ درصد افزایش در ۱۲ ماهه منتهی به ماه آگوست به ۵.۷ درصد در ۱۲ ماه منتهی به ماه سپتامبر رسیده است که ناشی از جهش بی سابقه ۱۰.۶ درصدی قیمت مواد غذایی به علت جنگ در اوکراین است؛ جنگ اوکراین هزینه‌های خوراک دام، کود و روغن نباتی را افزایش داده است.

شرکت تحقیقات بازار NielsenIQ اعلام کرد، ۷۶ درصد مصرف کنندگان انتظار دارند که طی ۳ ماه آینده تاحدی یا به شدت تاثیر تحت بحران هزینه‌های زندگی قرار بگیرند که این رقم در ماه تابستان ۵۷ درصد بود.

مایک واتکینز، رئیس NielsenIQ که به بررسی خرده فروشی‌ها و کسب و کار‌ها می‌پردازد، می‌گوید: از اینرو خانوار‌ها برای مدیریت مالی شخصی خود در پاییز امسال به دنبال پس انداز خواهند بود و ما انتظار داریم خریداران در مورد مخارج اختیاری محتاط‌تر باشند و این امر بر فشار بر بخش خرده فروشی می‌افزاید.

شاخص قیمت مصرف کننده در انگلیس که محدوده وسیع تری از قیمت‌ها را نسبت به آماره BRC بررسی می‌کند، در ماه جولای به بالاترین میزان در ۴۰ سال گذشته برابر با ۱۰.۱ درصد رسید، اما در ماه آگوست به ۹.۹ درصد کاهش یافت.

چندی پیش، شرکت تحلیل داده «کانتار» گزارش داد، بحران هزینه‌های زندگی در انگلیس در حال وخیم‌تر شدن است به طوری که تورم مواد غذایی به بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ که بحران مالی در جهان رخ داد، رسیده است. قیمت خواروبار در سال منتهی به ماه اگوست ۱۲.۴ درصد افزایش یافته است.

در گزارش این شرکت آمده است: اگر مصرف کنندگان برای کاهش هزینه‌ها تغییراتی در خرید و نحوه خرید خود ایجاد نکنند، جدیدترین آمار به معنای این است که متوسط صورت حساب سالیانه خواربار از ۴۶۱۰ پوند (۵۴۱۰ دلار) به ۵۱۸۱ پوند (۶۰۸۰ دلار) خواهد رسید.

این افزایش شدید، میانگین صورت حساب‌های سالانه خانوار را تا ۵۷۲ پوند (۶۷۰ دلار) افزایش می‌دهد و این در زمانی است که خانواده‌ها در حال حاضر تلاش می‌کنند تا قبض‌های افزایش یافته انرژی را مدیریت کنند.

بلومبرگ نیز ماه پیش طی گزارشی نوشت، از آنجا که هزینه‌های انرژی در سراسر انگلیس سر به فلک گذاشته است، حدود ۶۰ درصد کارخانه‌های انگلیسی در معرض تعطیلی قرار گرفته‌اند.

نظرسنجی توسط «MakeUK»، یک گروه لابی برای کارخانه‌های بریتانیا نشان داد نزدیک به نیمی از تولیدکنندگان شاهد افزایش بیش از ۱۰۰ درصدی هزینه‌های قبوض انرژی در یک سال گذشته بوده اند.

بنا بر اعلام MakeUK، بحران کنونی کسب و کار‌ها را با یک انتخاب جدی روبرو می‌کند؛ درصورتی که به زودی کمکی صورت نگیرد، یا باید تولید را کاهش داد یا کارخانه را تعطیل کرد.

 

برچسب ها: انگلیس تورم
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر