16 مهر 1401 - 12:33

بانک جهانی: دولت ایران با روی کار آمدن رئیسی کارآمدتر شد

بانک جهانی اعلام کرد کارآمدی دولت ایران با تشکیل کابینه آیت الله رئیسی بیشتر شده و نمره ایران در شاخص کارآمدی دولت پس از ۴ سال نزول در دولت قبل، در دولت سیزدهم رو به افزایش گذاشته است.
کد خبر : ۱۴۱۸۲۷

به گزارش ایبِنا، بانک جهانی در گزارشی به بررسی میزان کارآمدی دولت‌ها در کشور‌های مختلف جهان از جمله ایران پرداخته است.

این گزارش میزان کارآمدی هر کشور را بر پایه ارقامی از ۲.۵- تا ۲.۵+ تعیین کرده است که هر چه این رقم بیشتر باشد نشان دهنده کارآمدی بیشتر دولت در کشور مربوطه است.

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی این نهاد بین‌المللی مربوط به سال ۲۰۲۱ است که نشان می‌دهد پس از ۴ سال کاهش متوالی نمره ایران در شاخص کارآمدی دولت، با روی کار آمدن دولت سیزدهم این روند معکوس شده است. در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۰ که مربوط به چهار ساله دولت دوازدهم در ایران است نمره ایران در شاخص کارآمدی به طور متوالی کاهش داشته و از ۰.۱۹- در سال ۲۰۱۶ به ۰.۲۰- در سال ۲۰۱۷، ۰.۴۳- در سال ۲۰۱۸، ۰.۵۶- در سال ۲۰۱۹، و ۰.۹۹- در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

اما در سال ۲۰۲۱ که دولت سیزدهم فعالیت خود را آغاز کرده است روند کاهش نمره ایران در شاخص کارآمدی معکوس شده و شاهد افزایش نمره ایران در این شاخص به ۰.۸۶- بوده‌ایم.

به همین ترتیب، جایگاه ایران در رده‌بندی کشور‌های جهان از نظر کارآمدی دولت نیز ارتقا پیدا کرده است. در حالی که شاخص رتبه جهانی ایران از نظر کارآمدی دولت در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۱۴.۹ از ۱۰۰ اعلام شده بود این رقم در سال ۲۰۲۱ به ۱۸.۲۷ از ۱۰۰ رسیده است که پیشرفت قابل توجهی محسوب می‌شود.

منبع: ایرنا

ارسال‌ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۳
۰
رشد قیمت نفت و رشد قیمت دلار تاثیر نداشته ؟!!!
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۲۹
۰
واقعا ریسی درطی این یکسال باهزاران میلیارد تومان بدهی دولت قبل ودلار3 هزارتومنی ومرغ 60 هزارتومنی وسبمان 100 هزارتومن کشورراتحویل گرفت ولی اینقدرشبانه روزی تلاش میکنه وزحمت میکشه خداکمکش کنه اوضاع کشورراازبدترشدن نجات داده ولی حجم مشکلات خیلی زیاده حداقل 5 سال وقت نیازداره
فیلم و پخش زنده
بیشتر