وزیر انرژی قطر:

مداخله در بازار گاز با قوانین رقابتی اروپا در تناقض است

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر پیشنهادات اروپا برای اعمال محدودیت بر قیمت گاز طبیعی را ریاکارانه توصیف کرد.
کد خبر : ۱۴۲۵۰۰

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از الجزیره، سعد الکعبی با بیان اینکه مداخله در بازار‌ها با قوانین رقابتی که اروپا در گذشته برای تولیدکنندگان اعمال می‌کرد مغایرت دارد، تاکید کرد: بازار آزاد همیشه بهترین راه حل است.


الکعبی اظهار داشت که تعیین قیمت گاز طبیعی انگیزه سرمایه گذاری در تولید گاز را کاهش می‌دهد و می‌تواند برخی از خریداران را از عرضه محروم کند.


او پیش‌بینی کرد که اگر زمستان سخت باشد و جریان خط لوله روسیه به سطح عادی بازنگردد، مشکلات پیش روی اروپا حداقل تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت.


در همین حال قطر انرژی اعلام کرد که شرکت آمریکایی ConocoPhillips برنده قرارداد سومین و آخرین شریک در توسعه بخش جنوبی میدان شمالی است که بخشی از بزرگترین پروژه گاز مایع در جهان است.


الکعبی، مدیرعامل قطر انرژی گفت که کونوکو فیلیپس ۶.۲۵ درصد از سهام این پروژه را به دست خواهد آورد.


انرژی قطر پیش از این دو قرارداد با شل و توتال برای مشارکت در پروژه توسعه منعقد کرده بود. طبق این دو قرارداد، هر کدام ۹.۳ درصد از سهام را دریافت خواهند کرد.


قطر انرژی از این پروژه قصد دارد ظرفیت تولید LNG را از ۷۷ میلیون تن در سال به ۱۲۶ میلیون تن تا سال ۲۰۲۶ برساند.

الکعبی گفت که این شرکت دولتی در حال مذاکره با دولت لبنان برای به دست آوردن ۳۰ درصد از سهام یک منطقه اکتشافی فراساحلی است و همچنین در حال مذاکره با توتال انرژی و ENI در این زمینه است.

نویسنده: اصغر علی کرمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر