17 آبان 1401 - 09:00
یک فعال اقتصادی در گفتگو با ایبِنا:

سرمایه‌گذاری در بازار ارز منطقی نیست

یک فعال اقتصادی گفت: سرمایه‌گذاری در بازار ارز کار منطقی و درستی نیست و ممکن است در این شرایط شاهد خروج سرمایه از کشور هم باشیم. 
کد خبر : ۱۴۲۶۹۸

عباس آرگون؛ نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا با بیان اینکه بالا رفتن تقاضا برای خرید ارز و افزایش قیمت در روز‌های اخیر ناشی از کمبود ارز در کشور نیست و دلیل اقتصادی ندارد، اظهار کرد: ما در مولفه‌های کلان اقتصادی در مدت اخیر تغییر محسوسی نداشتیم و این انتظارات تورمی است که تقاضا را افزایش داد.

 

وی ادامه داد: در شرایطی که عدم اطمینان وجود داشته باشد برخی افراد به دنبال حفظ ارزش پول خود هستند که متاسفانه جو روانی ایجاد خواهد کرد و بازار را برهم می‌زند.

 

آرگون با تاکید براینکه سرمایه گذاری در بازار ارز خارجی کار منطقی و درستی نیست، افزود: حتی می‌توان گفت به دلیل این اتفاقات ممکن است شاهد خروج سرمایه از کشور هم باشیم. 

 

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: ارز متغیر بسیار مهم و تاثیرگذاری است که در صورت بالا رفتن قیمت آن، در سایر متغیر‌های دیگر هم اثرگذار خواهد بود. البته منظور این نیست که نرخ ارز باید ثابت باشد چراکه نرخ ارز تاثیرپذیری از سایر متغیر‌ها را هم دارد. اگر تورم افزایش پیدا کند به دنبال آن شاهد افزایش نرخ ارز در کشور هم خواهیم بود. حالا اینکه با عرضه بیشتر نگذاریم نرخ ارز افزایش پیدا کند و به نوعی سرکوب کنیم عملا کاری کرده‌ایم که واردات توجیه بیشتری پیدا کند و صادرات از رونق بیفتد.

 

به گفته آرگون، نباید اجازه دهیم ارزش ذاتی نرخ ارز پایین و بالا شود بلکه باید نرخ واقعی خود را حفظ کند. در غیراینصورت بحث‌های تورمی و خروج سرمایه را به دنبال خواهد داشت.

 

وی با بیان اینکه باید نقدینگی را به سمت بخش‌های واقعی و مولد اقتصادی هدایت کنیم، اظهار کرد: ارز‌هایی که به صورت خرد خریداری می‌شود پول را از مدار تولید خارج می‌کند بنابراین باید کاری کرد که اطمینانی ایجاد شود و منابع به بانک‌ها برگردد تا صرف پروژه‌های زیرساختی و تولید کشور شود. زمینه اطمینان و اعتماد باید بیش از پیش فراهم باشد که بزرگترین سرمایه کشور است.

 

نائب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اقدامات بانک مرکزی در راستای مدیریت بازار ارز گفت: اقداماتی برای تسهیل خرید و فروش ارز در بازار و رسمیت بخشی به بازار رسمی ارزشمند و موثر است، اما همه اقدامات باید به سمت بخش‌های واقعی و سرمایه گذاری هدایت شود تا شاهد رونق در بخش‌های مختلف باشیم.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر