21 آبان 1401 - 11:54

اوراق گام در ۱۷ بانک عملیاتی شد/حجم اوراق گام به عدد ۳۶.۳ هزار میلیارد تومان رسید

رئیس کل بانک مرکزی گفت: حجم اوراق گام از ابتدای صدور این ابزار تا کنون به ۳۶.۳ هزار میلیارد تومان رسید.
کد خبر : ۱۴۲۸۷۰

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، علی صالح آبادی در آیین امضای تفاهنامه مشترک ۵ بانک عامل و وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه اوراق گام  با اعلام خبر عملیاتی شدن اوراق گام در ۱۷ بانک عامل خواهان تلاش افزون‌تر برای گسترش استفاده از ابزار اوراق گام شد و گفت: براساس مصوبات ستاد اقتصادی دولت، مقرر شده تا حداقل ۲۰ درصد از کل سرمایه در گردش بخش تولید در سال جاری از طریق تامین مالی زنجیره‌ای انجام شود ضمن آنکه بخش دیگر آن نیز از طریق استعلام از صورتحساب الکترونیکی و اتصال به سامانه جامع تجارت باید انجام گیرد.

 

وی با اشاره به نیاز صنعت دارو به سرمایه در گردش گفت: با توجه به اینکه نرخ ارز صنایع دارویی تغییر یافته است نیاز آن‌ها به سرمایه در گردش در حال حاضر بیشتر شده است لذا مصوباتی در شورای پول و اعتبار داشتیم که بانک‌ها سرفصل‌های بیشتری به سرمایه در گردش صنایع دارویی اختصاص دهند.

 

صالح آبادی تاکید کرد: بانک‌ها بر اساس مصوبات جدید که سهیمه هر بانک به صورت جداگانه نیز تعیین و ابلاغ شده است نسبت به گذشته سرمایه در گردش بیشتری به صنعت دارو از طریق اوراق گام و یا منابع ریالی اختصاص دهند که مشکلات دارویی کشور حل شود.

 

در این جلسه همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت با تشکر از همکاری مطلوب بانک مرکزی و نظام بانکی در خصوص اجرایی شدن اوراق گام و استفاده آن در حوزه تولید تصریح کرد: با توجه به رشد مناسب و مملوس تولید در سال جاری قطعاً نیاز این بخش به نقدینگی نیز فزونی یافته است بر این اساس توان تسهیلات دهی بانک‌ها باید بر مینای هدایت اعتبار و تخصیص بهینه منابع همگام و تقویت شود.

 

فاطمی امین با تاکید بر گسترش ابزار تامین مالی زنجیره تولید به عنوان روشی غیرتورمی در حمایت از تولید افزود: تامین مالی زنجیره‌ای تولید روشی مرسوم در دنیاست و خوشبختانه در یک سال گذشته از راه اندازی این ابزار به گواه آمار‌های رسمی شاهد پیشرفت‌های خوبی در این زمینه هستیم و لازم است گسترش این ابزار مورد توجه قرار گیرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع ارتباط جریان کالا با جریان پول پرداخت و گفت: جریان پول در کشور بر اساس مکانیزم‌های بانکی روشن وشفاف است بر هیمن مبنا وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز با توجه به جریان پول توجه لازم به جریان کالا در قالب سامانه جامع تجارت داشته است و با این امر شفاف سازی در حوزه جریان کالا نیز محقق خواهد شد.

 

تفاهنامه مشترک بانک‌های پاسارگارد، رفاه، پست بانک، کارآفرین و سامان با وزارت صنعت، معدن و تجارت با موضوع عملیاتی کردن اوراق گام در زمینه تامین مالی زنجیره تولید در حضور رییس کل بانک مرکزی و وزاری صنعت، معدن و تجارت و اقتصاد و امور دارایی به امضا رسید بر این اساس مجموع بانک‌های عامل در این زمینه به عدد ۱۷ رسید.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر