قیمت طلای سیاه در بازار جهانی چقدر شد؟

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۶سنت معادل ۰.۲۸درصد کاهش به ۹۳دلار و ۶۰سنت رسید.
کد خبر : ۱۴۳۰۴۷

به‌ گزارش ایبِنا و به نقل از رویترز، قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه تغییر چندانی نداشته است. افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین نگرانی در مورد کاهش تقاضا برای سوخت در بزرگ‌ترین واردکننده نفت خام دنیا را بالا برده و تأثیر ترس از افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی و کاهش عرضه نفت را خنثی کرده است.

 

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۲۶ سنت معادل ۰.۲۸ درصد کاهش به ۹۳ دلار و ۶۰ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۳۵ سنت معادل ۰.۴۰ درصد کاهش ۸۶ دلار و ۵۷ سنت معامله می‌شود.

 

توقف موقت عرضه نفت به مناطقی از مرکز و شرق اروپا از طریق بخشی از خط لوله دروژبا باعث افزایش قیمت نفت در روز گذشته شد. این اختلال با انفجار در روستایی در شرق لهستان در نزدیکی مرز اوکراین که باعث کشته شدن ۲ نفر شده بود، هم‌زمان شد و نگرانی در مورد گسترش درگیری اوکراین به خارج از مرز‌های این کشور را افزایش داد.

 

طبق گفته برخی تحلیلگران، خبر‌های تأییدنشده در مورد حمله موشکی روسیه به لهستان احتمال تحریم‌های بیشتر آمریکا، اتحادیه اروپا و متحدانش را افزایش داده است که می‌تواند مشکلات عرضه نفت را تشدید کند و بر قیمت نفت تأثیر بگذارد.

 

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد تحریم‌های نفتی روسیه ۱.۴ میلیون بشکه در روز از عرضه نفت را در سال آینده میلادی کاهش می‌دهد.

 

افزایش موارد ابتلا به کرونا در چین هم دورنمای رشد تقاضای نفت را پایین آورده است. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند رشد تقاضا برای نفت در سال آینده میلادی تا ۱.۶ میلیون بشکه در روز کاهش یابد. این رقم در سال جاری برابر با ۲.۱ میلیون بشکه در روز بود. اوپک هم پیش‌تر پیش‌بینی خود از رشد تقاضای نفت در سال جاری را به‌خاطر افزایش چالش‌های اقتصادی کاهش داده بود.

 

اطلاعات صنعتی نشان می‌دهند ذخایر نفت خام آمریکا بیش‌ازحد انتظار کاهش یافته است که می‌تواند از قیمت نفت حمایت کند. آمار مؤسسه نفت آمریکا نشان می‌دهد ذخایر نفت خام این کشور حدود ۵.۸ میلیون بشکه در روز در هفته منتهی به یازدهم نوامبر کاهش یافته است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر