02 آذر 1401 - 16:38

حفظ روند کاهش تورم پیش‌نگر/ کاهش ۵.۹ واحد درصدی تورم نقطه به نقطه از تیر تا آبان

تورم نقطه به نقطه که در تیر ماه به ۵۴ درصد افزایش یافته بود، در مرداد ماه ۵۲.۲ درصد شد.
کد خبر : ۱۴۳۳۲۹

به گزارش ایبِنا، برای به دست آوردن یک اطلاعات دقیق از روند اجرای سیاست‌های پولی دولت و کاهش نقدینگی برای اثر گذاری بر تورم و انتظارات تورمی همواره آمار‌هایی به صورت ماهانه، سالانه و نقطه به نقطه در بخش‌های مختلف صنعت و معدن، کالا‌های اساسی و خدمات ارائه می‌شود. این آمار‌ها بر اساس دو شاخص تولید کننده و مصرف کننده به صورت جداگانه بررسی و اعلام می‌شود.

یکی از معتبرترین روش‌های بررسی تورم، شاخص نقطه به نقطه به عنوان یک شاخص پیش‌نگر است که تغییرات شاخص تورم را نسبت به مدت مشابه سال قبل مقایسه می‌کند در عین حال، یک استاندارد جهانی است که توسط بسیاری از کشور‌ها محاسبه و اعلام می‌شود.

بر اساس گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم نقطه‌ای آبان ماه ١٤٠١، در مقایسه با ماه قبل ٠،٥ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٣.٠ واحد درصدی به ٦٧.٧ درصد رسیده و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٠.٨ واحد درصدی به ٣٦.٩ درصد رسیده است.

همچنین تورم‌های نقطه به نقطه و ۱۲ ماهه شاخص کل بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در مهر‌ماه سال جاری نیز به‌ترتیب ارقام ۴۴.۷ درصد و ۳۹.۶ درصد را ثبت کرد که نسبت به شهریورماه سال جاری به ترتیب معادل ۰.۲ و ۰.۱ واحد درصد کاهش را نشان می‌دهد.

بر اساس همین گزارش، بررسی تحولات تورم ماهانه شاخص کل کالا‌ها و خدمات مصرفی نشان می‌دهد تورم ماهانه شاخص کل مصرف‌کننده در مهر‌ماه سال جاری با ۰.۳ واحد درصد افزایش نسبت به ماه قبل (۲.۶ درصد) به ۲.۹ درصد رسید. تورم‌های نقطه به نقطه و ۱۲ ماهه شاخص کل بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی در مهر‌ماه سال جاری نیز به‌ترتیب ارقام ۴۴.۷ و ۳۹.۶ درصد را ثبت کرده که نسبت به شهریورماه سال جاری به ترتیب معادل ۰.۲ و ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

همچنین، در بررسی تورم ماهانه شاخص بهای کالا‌ها و خدمات مصرفی به تفکیک گروه‌های اختصاصی "کالا" و "خدمت" در مهرماه نشان می‌دهد تورم ماهانه گروه اختصاصی "کالا" با ۰.۳ واحد درصد کاهش نسبت به ماه گذشته به ۱.۶ درصد رسید.

در عین حال، در گزارش ارائه شده توسط مرکز آمار ایران، نرخ تورم ماهانه آبان ١٤٠١، به ٢،١ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ١.٣ درصد و ٢.٧ درصد بوده است. تورم ماهانه غیرخوراکی‌ها و خدمات که در مهرماه به میزان ۳.۵ درصد بوده در آبان امسال به ۲.۷ درصد کاهش یافت.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری و روستایی ٢،١ درصد بوده که نسبت به ماه قبل برای خانوار‌های شهری ١.١ واحد درصد کاهش و برای خانوار‌های روستایی ٠.١ واحد درصد افزایش داشته است.

همچنین، نرخ تورم ماهانه در آبان ماه امسال روند کاهشی داشته و سرعت رشد قیمت‌ها از ۳ درصد در مهرماه به ۲.۱ درصد در آبان رسید. همچنین تورم نقطه‌ای مناطق شهری نیز از ۴۷.۷ درصد به ۴۷.۳ درصد و مناطق روستایی نیز از ۵۳.۲ به ۵۲.۳ درصد کاهش یافت.

تورم نقطه به نقطه که به آن تورم پیش‌نگر هم گفته می‌شود، تغییرات تورم و شاخص قیمت‌ها در یک دوره ۱۲ ماهه را مورد بررسی قرار می‌دهد، در واقع تغییرات شاخص قیمت‌ها در آبان ۱۴۰۰ با تغییرات شاخص قیمت‌ها در آبان ماه ۱۴۰۱ مقایسه می‌شود.

خروجی این مقایسه، تورم نقطه به نقطه ماه مورد بررسی را نشان می‌دهد، اما در تورم میانگین، تغییرات قیمت‌ها در ۱۲ ماه منتهی به آبان ماه ۱۴۰۱ با قیمت‌ها در ۱۲ ماه منتهی به آبان ۱۴۰۰ مورد بررسی قرار می‌گیرد، در واقع ۱۲ ماه با ۱۲ ماه مقایسه می‌شود، همین بازه مقایسه‌ای ۲۴ ماهه موجب می‌شود تغییرات نرخ تورم سالانه آهسته‌تر از تورم نقطه به نقطه باشد.

با بررسی مزایای توجه به تورم نقطه به نقطه در تحلیل‌های اقتصادی در این دو روش محاسبه، تورم نقطه به نقطه از آن جهت حائز اهمیت است که دورنمای تورم و مسیر آتی تورم سالانه را نشان می‌دهد، دلیل دوم اهمیت تورم نقطه به نقطه، واکنش سریع‌تر آن به تغییرات سطح عمومی قیمت‌هاست.

از طرف دیگر تغییرات نرخ تورم نقطه به نقطه، در یک فرایند تدریجی اثر خود را بر تورم سالانه نشان می‌دهد و قرار است نرخ تورم صعودی شود، آثار آن خود را ابتدا در تورم تولیدکننده و سپس در تورم نقطه به نقطه مصرف‌کننده نشان می‌دهد.
حفظ روند كاهش تورم پیش‌نگر/ كاهش 5.9 واحد درصدی تورم نقطه به نقطه از تیر تا آبان

در اردیبهشت‌ماه هم که سیاست اصلاح ارز ترجیحی اجرایی شد، تورم نقطه به نقطه با رشد ۳.۷ درصدی معادل ۳۹.۳ درصد شد. در خردادماه، تورم نقطه به نقطه با رشد قابل‌توجهی روبه‌رو شد و به ۵۲.۲ درصد رسید.

این رشد قابل‌توجه به‌دلیل اجرای سیاست حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بود و با توجه به اینکه این رشد قیمت ناشی از سیاست پولی و رشد بیش از حد نقدینگی نبود، به سرعت در ماه‌های بعد تغییر جهت داد. در تیرماه تورم نقطه به نقطه به ۵۴ درصد افزایش یافت، اما در مرداد ماه تورم ۵۲.۲ درصد شد که ۱.۸ درصد کمتر از تیر ماه بود و با تداوم این روند کاهشی در شهریور ماه به ۴۹.۷ درصد، در مهر ماه به ۴۸.۶ درصد و آبان ماه به ۴۸.۱ درصد رسید.

 

منبع: شادا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر