مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی؛

افزایش ۱۰ برابری انتشار اوراق گام

در یک سال و نیم منتهی به خردادماه ۱۴۰۱، ۱۸ فقره اوراق گام منتشر شده بود، اما در حال حاضر این تعداد به ۱۸۰ فقره افزایش یافته است.
کد خبر : ۱۴۳۵۵۹

به گزارش خبرنگار ایبِنا، حمید آذرمند، مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی در نشست پائیزی پژوهشکده پولی و بانکی که با عنوان تامین مالی زنجیره‌ای؛ فرصت‌ها و چالش‌ها در تاریخ ۷ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد، گفت: روند تأمین مالی بنگاه‌های اقتصادی با اوراق گام در ماه‌های اخیر شتاب گرفته است و تاکنون بالغ بر ۴۵ هزار میلیارد تومان اوراق گام توسط پانزده بانک منتشر شده است؛ و این در حالی است که ۴۰ هزار میلیارد تومان از این مقدار مربوط به ماه‌های اخیر و ۱۳ هزار میلیارد تومان از آن مربوط به یک ماه گذشته است.

 

مدیر اداره تامین مالی زنجیره تولید بانک مرکزی در ادامه اظهار کرد: در ابتدای انتشار اوراق گام خدمات این اوراق تنها توسط دو یا سه بانک عامل ارائه می‌شد، اما با افزایش استقبال بنگاه‌های اقتصادی از اوراق گام در حال حاضر ۱۵ بانک عامل این اوراق را منتشر می‌کنند.

 

وی افزود: در رابطه با تنوع فعالیت‌های استفاده‌کننده از اوراق گام نیز در ابتدای انتشار این اوراق تنها این اوراق در چند رشته محدود قابلیت استفاده داشتند در حالیکه در حال حاضر در حدود ۱۵ رشته این اوراق قابل استفاده هستند که شامل فعالیت‌های تولیدی نظیر دارو، صنایع غذایی و کشاورزی، صنعت خودرو و قطعات، فلزات اساسی، مصنوعات فلزی، صنایع شیمیایی، صنایع الکتریکی و الکترونیکی، لوازم خانگی، بازرگانی، مصالح ساختمانی و تاسیسات و انرژی می‌شود.

 

آذرمند در ادامه با تاکید بر افزایش انتشار فقرات اوراق گام اظهار کرد: در یک سال و نیم منتهی به خردادماه ۱۴۰۱ تنها ۱۸ فقره اوراق گام منتشر شده بود در حالیکه در حال حاضر ۱۸۰ فقره از این اوراق منتشر شده است و طبق این آمار انتشار این اوراق با افزایش ۱۰ برابری مواجه بوده است.

نویسنده: علی بردبار
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر