روسیه و چین به دنبال دور زدن سوئیفت

روسیه و چین به دنبال دور زدن سوئیفت
به گفته الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه، شرکای تجاری چین و روسیه، مبادلات با ارز‌های ملی را تقویت کرده‌اند.
کد خبر : ۱۴۳۵۹۶

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که مسکو و پکن در حال توسعه سیستم تسویه حساب‌ها هستند که بدون کاربرد سیستم پیام رسانی مالی سوئیفت، تراکنش‌های فرامرزی را امکان پذیر کند. بر اساس گزارش‌ها، این دو کشور، روند دور شدن از دلار و یورو را به سمت تسویه حساب با ارز‌های داخلی شتاب داده اند.

در قرارداد‌های گاز، به تسویه ارز‌های ملی بر حسب روبل و یوان عمل می‌کنیم. عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی و زغال سنگ نیز بر حسب ارز‌های ملی می‌شود. به گفته نواک، این می‌تواند به جلوگیری از خطرات مالی و تسهیل تبدیل روبل و یوان به ارز‌های ذخیره جهانی کمک کند. نواک گفت: در این راستا، بانک مرکزی روسیه و بانک مرکزی چین در حال کار روی امکان افتتاح حساب برای شرکت‌های روسی در چین و بالعکس و ایجاد سیستم تسویه مالی بدون استفاده از سوئیفت هستند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه پیش‌تر خواستار ایجاد بستر‌های مالی مستقل جدید برای تسویه حساب‌های بین المللی شده بود و تاکید کرد که اقتصاد جهانی باید بی طرفانه‌تر باشد.

از زمانی که بسیاری از بانک‌های روسیه در اوایل سال جاری میلادی از شبکه مالی غربی جدا شدند، مسکو سیستم پرداخت داخلی خود را به عنوان جایگزین قابل اعتمادی برای سوئیفت تبلیغ کرده است. سیستم پیام رسان بین بانکی SPFS روسیه در سال ۲۰۱۴ ایجاد شد و عملکردی مشابه سوئیفت دارد. پیام رسانی‌های مالی بین بانک‌ها در داخل و خارج از کشور را تضمین می‌کند.

در ماه آوریل، الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه گفت که اکثر وام دهندگان روسی و ۵۲ سازمان خارجی از ۱۲ کشور به SPFS دسترسی پیدا کرده اند. این رگولاتور اضافه کرد که هویت اعضای این سیستم پرداخت را مخفی نگه می‌دارد تا از آن‌ها در برابر تحریم‌های ثانویه ایالات متحده و متحدان غربی آن محافظت کند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر