تداوم افزایش نرخ بهره با تورم پایدار در منطقه یورو

بانک مرکزی اروپا برای چهارمین بار طی سال جاری نرخ بهره را بالا برد و تاکید کرد نرخ بهره با سرعت ثابت در مقاطع بعدی هم افزایش یابد.
کد خبر : ۱۴۴۲۵۵

به گزارش ایبِنا به نقل از اسپوتنیک، بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه تصمیم گرفت برای چهارمین بار در سال جاری نرخ بهره را ۵۰ واحد (یا نیم درصد) افزایش دهد و از ۲ درصد به ۲.۵ درصد برساند و انتظار دارد که سطح تورم در سطح اروپا برای مدت طولانی «بسیار بالا» بماند.

 

بانک مرکزی اروپا در بیانیه‌ای در وب سایت خود اعلام کرد که شورای روسای بانک‌های مرکزی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو ا تصمیم گرفت سه نرخ بهره اصلی بانک مرکزی اروپا را ۵۰ واحد افزایش دهد.
وی افزود: بر این اساس، نرخ سود  ریفاینانس اصلی و نرخ سود تامین مالی نهایی و تسهیلات سپرده به ترتیب به ۲.۵۰، ۲.۷۵ و ۲.۰۰ درصد از ۲۱ دسامبر ۲۰۲۲ (۳۰ آذر) افزایش می‌یابد.

 

بانک مرکزی اروپا تاکید کرد:  تصمیم گرفتیم که نرخ بهره با سرعت ثابت به میزان قابل توجهی افزایش یابد تا اطمینان حاصل شود که تورم به هدف میان مدت دو درصد باز می‌گردد؛ البته تصمیمات آتی نرخ بهره به داده‌ها بستگی دارد.

 

در این بیانیه آمده است: تورم در منطقه یورو هنوز بسیار بالا است وپیش‌بینی می‌شود برای مدت طولانی بالاتر از هدف باقی بماند و اقتصاد اروپا ممکن است در سه ماهه سال جاری و سه ماهه  اول سال آینده به دلیل بحران انرژی و افزایش بی اعتمادی، فعالیت ضعیف اقتصاد جهانی و سخت شدن شرایط تامین مالی انقباض یابد.

 

فدرال رزرو ایالات متحده روز چهارشنبه تصمیم گرفت تا مطابق با انتظارات بازار، نرخ بهره را ۵۰ واحد افزایش دهد تا به محدوده بین ۴.۲۵ تا ۴.۵ درصد برسد. تعدادی از بانک‌های مرکزی در کشور‌های عربی هم مشابه تصمیم فدرال رزرو آمریکا  تصمیم به افزایش نرخ بهره گرفتند.

 

با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی، به ویژه قیمت انرژی، خطر یک رکود بزرگ در اقتصاد منطقه یورو وجود دارد.

ارسال‌ نظر
علی
Iran (Islamic Republic of)
۲۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۰:۴۷
۰
نکته جالب اینه که وقتی برای اقتصاد خودشون تصمیم میگیرن هم به مردمشون سوبسید میدن هم خدمات دولتی هم با افزایش نرخ بهره تورم رو کنترل میکنن و از همه مهمتر شدیدا به شفافیت و مقابله با فساد اقتصادی پابند هستن ولی وقتی نوبت کشورهای جهان سومی میرسه مشاوران اقتصادی صندوق بین المللی پول و جریان و سلیقه اقتصادی که بین مشاورین و اساتید اقتصادی دولت‌های عقب افتاده رو در انحصار دارن دقیقا عکس این اعمال رو تجویز میکنن که نتیجش فساد و فقر و تورم و آشوب‌های اجتماعی میشه طنز تلخیه
فیلم و پخش زنده
بیشتر