پس از تصویب وام صندوق بین المللی پول

انتظارات کارشناسان مصر در مورد نرخ بهره و پوند مصر

هیئت مدیره صندوق بین المللی پول برنامه جامع اصلاحات اقتصادی ملی مصر را تصویب کرد.
کد خبر : ۱۴۴۳۹۵

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبنا و به نقل از سی. ان. ان، هیئت مدیره صندوق بین المللی پول برنامه توافق شده بین مدیریت اجرایی صندوق و دولت مصر را در مورد برنامه جامع اصلاحات اقتصادی ملی مصر که برای مدت ۴ سال تمدید می‌شود، تصویب کرد.

 بر اساس بیانیه رسمی، مصر بر اساس تسهیلات تمدید شده ۳ میلیارد دلار دریافت خواهد کرد که ۳۴۷ میلیون دلار آن پرداختی فوری برای کمک به رفع نیاز‌های تراز پرداخت‌ها و حمایت از بودجه خواهد بود.


آیه زهیر، معاون تحقیقات شرکت زیلا کپیتال، یک شرکت مشاوره مالی، گفت: انتظار می‌رود در جلسه کمیته سیاست پولی این هفته با هدف مهار تورم و احیای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم خارجی، نرخ‌های بهره ۲ درصد یا بیشتر افزایش یابد.


زهیر خاطرنشان کرد: این همزمان با کاهش ۱۴ درصدی ارزش پوند در برابر ارز‌های خارجی برای از بین بردن بازار موازی ارز به منظور بازگرداندن اعتماد سرمایه گذاران خارجی است.

 

کمیته سیاست پولی بانک مرکزی مصر برنامه جلسات خود را در سال ۲۰۲۲ در پنجشنبه گذشته به پایان رساند و کمیته از ابتدای سال نرخ بهره را ۵۰۰ واحد افزایش داد.

 

زهیر افزود: در صورتی که بانک فدرال ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا قصد ادامه افزایش نرخ بهره را داشته باشند، بانک مرکزی مصر ممکن است قصد داشته باشد چرخه انقباض پولی را تا پایان سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ تکمیل کند.

 

نرخ تورم سالانه در شهر‌های مصر در نوامبر گذشته ۱۸.۷ درصد بود که بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۱۷ بود و نرخ تورم ماهانه ۲.۵ درصد افزایش یافت.آیه زهیر پیش بینی کرد که نرخ تورم در مصر تا پایان سال جاری بین ۱۹ تا ۱۹.۵ درصد افزایش خواهد یافت و انتظارات خود برای سال آینده را به اعلام اهداف تورم بانک مرکزی در سال جدید مرتبط دانست.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر