تکلیف سود سهام عدالت متوفیان چه می‌شود؟

در این گزارش به بررسی آخرین وضعیت سهام عدالت متوفیان خواهیم پرداخت.
کد خبر : ۱۴۴۵۹۴

به گزارش خبرنگارایبِنا، بعد از درگیری‌های زیاد ‎سود سهام عدالت از صبح روز چهارشنبه با استفاده از سامانه ‎سجام به حساب ۴۴ میلیون مشمول واریز شد، البته طبق گفته وزیر اقتصاد واریز سود تا امروز ادامه دارد. جاماندگان از ثبت نام سهام عدالت و کسانی که سهام عدالت به آن‌ها به ارث رسیده است، در این نوبت سودی دریافت نمی‌کنند، چون اگرچه دولت وعده داده به ۳.۵ میلیون نفر جامانده، سهام عدالت بدهد، اما روند پرداخت سهام عدالت به این گروه هنوز طی نشده و این افراد همچنان مشمول سهام عدالت نشده‌اند و باید منتظر باشند، براساس وعده‌ها این گروه تا پایان سال مشمول دریافت سهام می‌شوند. وراث متوفیان نیز جزو همین گروه هستند و باید تا پایان سال برای دریافت سود منتظر بمانند.

 

تعیین تکلیف سهام عدالت فوت شدگان نیازمند آمار دقیق است!

 

همچنین پیش تر مشاور رئیس سازمان بورس در رابطه با سهام عدالت متوفیان گفت: آرای صادر شده از میزان متوفیان به صورت الکترونیکی و سیستماتیک نیست، بلکه در شهرستان‌ها آمار‌ها به صورت کاغذی اعلام شده که حدود سه و نیم میلیون از دارندگان سهام عدالت فوت شدند. برای تعیین تکلیف سهام عدالت فوت شدگان باید هماهنگی بین شرکت سپرده گذاری و مرکز آمار قوه قضاییه انجام شود تا آرا به صورت سیستمی و الکترونیکی به شرکت سپرده گذاری مرکزی داده شود.

 

 

سود سهام عدالت برای چه افرادی واریز نشد؟

 

علاوه بر فوت‌شدگان این سود برای افراد دیگری نیز واریز نشد که این افراد احتمالا اطلاعات خود را در سامانه سجام تکمیل نکردند به همین منظور امکان واریز سود برای آن‌ها وجود نداشت، بنابراین این افراد برای تکمیل اطلاعات خود باید به سامانه sejam.ir مراجعه کنند.

 

پیش‌تر نیز مشاوررئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت اعلام کرده بود که، کسانی که شماره حساب آن‌ها دچار مشکل است باید در مدت باقی‌مانده نسبت به اصلاح شماره حساب خود در سامانه سجام اقدام کنند، سود سهام عدالت برای همه سهامداران چه در روش مدیریت مستقیم و یا مدیریت غیر مستقیم به صورت یکجا از طریق همان شماره حساب اعلام شده در سجام واریز می‌شود. کسانی که ایراد شماره حساب خود در سجام را رفع کنند، سود‌های ماقبل خود را هم دریافت می‌کنند.
 

کار توزیع سهام عدالت به جاماندگان از چه زمانی شروع می‌شود؟

 

در این میان تعدادی از افراد از دریافت سهام عدالت جاماندند که شامل تحت پوشش نهاد‌های حمایتی مثل کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی کل کشور و سه دهک درآمدی اول جامعه کارگران می‌شود.

 

طبق گفته راضیه ذوالنوریان مدیرکل دفتر امور سهام عدالت سازمان خصوصی سازی، تعداد جاماندگان سهام عدالت حدود ۳.۵ میلیون نفر است، احراز هویت افراد جامانده با کمک ثبت احوال کشور انجام می‌شود در این راستا از نظرهویتی برای تعدادی از افراد مشکلی وجود داشت که آن را به کمیته امداد و سازمان بهزیستی ارسال کردیم تا از نظر بانکِ اطلاعاتی مشکلی نداشته باشیم تا بعد از طی کردن این مراحل کار توزیع سهام را شروع کنیم.

 

مشاور رئیس سازمان بورس گفت: جاماندگان سهام عدالت نیز مانند افراد دارای سهام عدالت باید در ابتدای دوره ۱۰ ساله اقساطشان را سپری کنند و بعد از ۱۰ سال که به لحاظ شرایط روز آزادسازی انجام می‌دهند سهامشان در اختیار خود سهامداران قرار خواهد گرفت.

 

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر