صرفه‌جویی بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در مصرف سوخت

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران از صرفه‌جویی خالص انرژی معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل در هفت ماه سال جاری خبر داد.
کد خبر : ۱۴۴۶۲۰

به گزارش ایبِنا، ارسلان رحیمی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه باتوجه به کارکرد خطوط لوله در هفت ماه امسال، از تردد ۳ میلیون نفتکش جاده پیمای ۲۵ هزار لیتری در سطح جاده‌های کشور جلوگیری شده است که به این واسطه از مصرف یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر گازوئیل در حمل و نقل جاده‌ای مواد نفتی ممانعت به عمل آمد، اظهار کرد: این امر ضمن کاهش خطرات سوانح جاده‌ای، محیط زیستی و افزایش ضریب ایمنی جریان انتقال منجر به صرفه‌جویی در مصرف سوخت مایع به عنوان یک سوخت استراتژیک و با ارزش در کشور شده است.

وی افزود: بنابراین باعنایت به اهمیت و ضرورت توجه به موضوع بهینه‌سازی مصرف انرژی می‌توان گفت که صرفه‌جویی خالص انرژی در فرآیند انتقال کلان مواد نفتی توسط شبکه خطوط لوله در بازه زمانی مذکور معادل یک میلیارد لیتر گازوئیل به ارزش بیش از ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران اظهار کرد: آمار‌ها حاکی از آن است که از ابتدای سال جاری تا مهرماه روزانه ۳۸۵ میلیون لیتر و درمجموع ۷۷ میلیارد لیتر نفت خام و فرآورده در سطح کشور از طریق خطوط لوله جابجا شده است که شامل ۴۰ میلیارد لیتر نفت خام و ۳۷ میلیارد لیتر انواع فرآورده نفتی است.

تحویل ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به نیروگاه‌ها

رحیمی درخصوص میزان سوخت‌رسانی به نیروگاه‌های کشور نیز گفت: باتوجه به اهمیت سوخت‌رسانی به نیروگاه‌ها در فصل سرد زمستان، فرآیند انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی در بهترین شرایط درحال انجام بوده؛ براساس آمار موجود در سال ۱۴۰۰ حدود سه میلیارد و نه میلیون لیتر سوخت مایع از طریق شبکه خطوط به نیروگاه‌های متصل به خط ارسال شده است.

وی ادامه داد: همچنین از ابتدای سال جاری تا پایان مهرماه ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون لیتر سوخت مایع به عنوان سوخت جایگزین به نیروگاه‌ها تحویل شده است.

مدیرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران افزود: درخصوص انتقال خوراک به مجتمع‌های پالایشی نیز باید گفت که ۶۸ میلیارد لیتر نفت خام در سال گذشته جابجا شده است که این رقم رشدی ۵ درصدی را نسبت به سال ۹۹ نشان می‌دهد.

به گفته رحیمی در شش ماهه نخست سال ۱۴۰۱ میزان انتقال نفت خام ۳۴.۵ میلیارد لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۵ میلیارد لیتر افزایش داشته است.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر