بدترین سال وال استریت از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ رقم خورد

شاخص‌های اصلی بازار سهام ایالات متحده سال ۲۰۲۲، سال سختی را پشت سر گذاشتند و بیشترین زیان سالانه خود را در بیش از یک دهه گذشته ثبت کردند.
کد خبر : ۱۴۴۸۳۱

به گزارش خبرنگار بین‌الملل ایبِنا به نقل از راشاتودی، روز جمعه، در حالی که سرمایه گذاران آخرین معاملات خود را در بدترین سال بازار از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ در بحبوحه نگرانی‌های رو به رشد رکود، انجام دادند، سهام‌های ایالات متحده افت کردند.

شاخص صنعتی داوجونز در آخرین روز معاملاتی سال ۲۰۲۲، ۲۸۰ واحد یا ۰.۸ درصد کاهش یافت و بیش از ۹ درصد در سال نزول کرد. روز جمعه شاخص اس اند پی ۵۰۰، ۱.۱ درصد سقوط کرد و تقریباً ۲۰ درصد از ارزش خود در سال را از دست داد، در حالی که نزدک در روز جمعه ۱.۴ درصد کاهش یافت. شاخص فناوری بیش از ۳۰ درصد در سال کاهش یافت.

این سه شاخص اصلی بدترین سال خود را از سال ۲۰۰۸ به پایان رساندند، در حالی که تورم سرسام آور و افزایش سریع نرخ‌های فدرال رزرو ایالات متحده باعث کاهش رشد شد و بر تصمیمات سرمایه‌گذاران تأثیر گذاشت. تورم در ایالات متحده در سال جاری به بالاترین حد خود در چهار دهه گذشته رسید و قیمت مصرف کننده در تابستان به طور سالانه بیش از ۹ درصد افزایش یافت. نرخ تورم تا پایان سال کاهش یافت. با این حال، کارشناسان انتظار دارند که بالاتر از سطح قبل از همه‌گیری باقی بماند و معتقدند که چند سال طول می‌کشد تا رشد قیمت به سطح ۲۰۱۹ بازگردد.

در همین حال، اگرچه برخی از سرمایه‌گذاران انتظار دارند که سال آینده بازار بهبود یابد اما بسیاری دیگر هشدار دادند که ممکن است سهام در سال ۲۰۲۳ به پایین‌ترین حد خود برسد. به گفته یک استراتژیست ارشد بازار «در حال حاضر به نوعی در بی طرفی گیر کرده‌ایم، زیرا سوالات بی پاسخ بیشتری نسبت به نهاد‌های شناخته شده وجود دارد.»

وی افزود: در آستانه سال جدید سؤالات زیادی وجود دارد، اما مطمئناً از پایان سال ۲۰۲۲ خوشحال خواهیم شد.

ارسال‌ نظر