کاهش شدید رشد اقتصادی جهان در ۲۰۲۳

رشد اقتصاد جهان در سایه افزایش تورم و نرخ بهره در جهان، سال ۲۰۲۳ با کاهش شدید مواجه می‌شود و خطر حرکت به سمت رکود وجود دارد.
کد خبر : ۱۴۵۲۹۳

به گزارش ایبِنا، به نقل از اسپوتنیک، بانک جهانی روز سه‌شنبه اعلام کرد که انتظار دارد کاهش رشد جهانی در سال ۲۰۲۳ به طور خطرناکی به رکود نزدیک شود.

 

این بانک پیش‌بینی‌های خود از رشد اقتصاد جهان را در سایه افزایش تورم، افزایش نرخ بهره و تداوم بحران اوکراین ضعیف خواند.

 

اقتصاد دانان بار دیگر نسبت به رکود در اقتصاد جهانی هشدار دادند و گفتند که کشور‌های جهان با افزایش هزینه‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و همزمان بانک‌های مرکزی برای کاهش تقاضا و مهار فشار‌های تورمی نرخ بهره را افزایش دادند.

 

تازه‌ترین گزارش بانک جهانی به کاهش شدید و طولانی مدت رشد اقتصاد جهان با رشد ثابت ۱.۷ درصدی، تقریباً نیمی از سرعتی که در ماه ژوئن پیش بینی کرده بود، اشاره می‌کند.

 

این یکی از ضعیف‌ترین نرخ‌هایی است که در نزدیک به سه دهه اخیر مشاهده شده است که تنها رکود ناشی از همه‌گیری در سال ۲۰۲۰ و بحران مالی جهانی در سال ۲۰۰۹ از آن پیشی گرفته است.

 

این بانک اعلام کرد که با توجه به شرایط اقتصادی شکننده، هرگونه تحول نامطلوب جدید ممکن است اقتصاد جهانی را به سمت رکود سوق دهد. این تحولات شامل نرخ‌های تورم بالاتر از حد انتظار، افزایش ناگهانی نرخ بهره برای مهار افزایش قیمت‌ها یا ظهور مجدد اپیدمی‌ها می‌شود.

 

در اقتصاد‌های پیشرفته مانند ایالات متحده، رشد احتمالاً به ۰.۵ درصد در سال ۲۰۲۳ کاهش می‌یابد که از ۱.۹ درصد پیش بینی در ژوئن کمتر است. انتظار می‌رود که منطقه یورو هم به دلیل دست و پنجه نرم کردن با اختلالات شدید در عرضه انرژی و افزایش قیمت‌ها ثبات پیدا کند.

 

انتظار می‌رود اقتصاد چین نیز در سال جاری ۴.۳ درصد رشد کند که ۰.۹ واحد کمتر از پیش بینی قبلی است که بخشی از آن به دلیل اختلالات مداوم مربوط به همه گیری کرونا و ضعف بخش املاک و مستغلات است.

 

بانک جهانی افزود که این چشم انداز به ویژه برای بسیاری از اقتصاد‌های فقیرتر که تلاش‌های کاهش فقر در آن‌ها متوقف شده است، ویرانگر است.

 

دیوید مالپاس، رئیس بانک جهانی هشدار داده است که کشور‌های نوظهور و در حال توسعه با یک دوره چند ساله رشد کند مواجه هستند که ناشی از بدهی‌های سنگین و سرمایه‌گذاری ضعیف است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر