تمدید وضعیت فوق‌العاده در مولداوی به دلیل بحران انرژی 

رئیس پارلمان مولداوی اعلام کرد که پارلمان، به دلیل بحران انرژی، وضعیت فوق‌العاده را در این کشور برای دو ماه دیگر تمدید کرده است.
کد خبر : ۱۴۶۳۰۰

به گزارش ایبِنا، به نقل از اسپوتنیک، ایگور گروسو، رئیس پارلمان مولداوی، روز گذشته اعلام کرد که پارلمان با تمدید وضعیت فوق العاده به دلیل بحران انرژی در این کشور برای مدت دو ماه از چهارم فوریه (شنبه ۱۵ بهمن) موافقت کرده است.

 

گروسو در یک نشست پارلمانی گفت: پیش‌نویس تصمیم برای تمدید وضعیت فوق العاده برای یک دوره ۶۰ روزه به تصویب رسید.

 

ناتالیا گاوریلیتسا، نخست وزیر مولداوی که پیش از این برای تمدید وضعیت اضطراری به پارلمان درخواست داده بود، گفت که کمیته موقعیت‌های اضطراری این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که بدون تصویب پارلمان هم تصمیمات اضطراری اتخاذ کند.

 

به گفته وی، وضعیت اضطراری به مقامات این امکان را می‌دهد که به تامین گاز طبیعی و برق مردم ادامه دهند، همچنین در صورت لزوم، مقابله با موج جدید پناهندگان از اوکراین امکان‌پذیر خواهد بود.

 

گاوریلیکا همچنین تاکید کرد که تهدید امنیت ملی کشور به دلیل وضعیت منطقه همچنان وجود دارد.

 

در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، مقامات مولداوی به دلیل وضعیت اوکراین یک وضعیت اضطراری را اعمال کردند؛ مولداوی به دلیل قیمت بالای انرژی و تورم بالا از یک بحران اقتصادی و یک بحران شدید انرژی رنج می‌برد، دولت این کشور تدابیر ریاضتی از جمله محدودیت در مصرف برق را اعمال کرد.

 

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هم دیروز در گفتگو با اسپوتنیک گفته بود که غرب اکنون برای تبدیل مولداوی به اوکراین بعدی چشم دوخته است و مایا ساندو، رئیس جمهور آن تقریبا برای هر اتفاقی آماده است.

 

لاوروف این اظهارات را در پاسخ به این سوال که کدام یک از کشور‌های اطراف روسیه ممکن است، راه اوکراین را دنبال کنند، گفت: اکنون مولداوی به این نقش چشم دوخته است.

 

وی افزود: اول از همه، به این دلیل که آن‌ها (غربی‌ها) توانستند با روش‌های کاملاً مشخص، رئیس‌جمهوری را به دور از انتخابات دموکراتیک در راس کشور مولداوی قرار دهند که فقط مشتاق پیوستن به ناتو است، وی تابعیت رومانیایی دارد و آماده است تا با رومانی متحد شود و به طور کلی برای هر چیزی آماده است.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر