کاهش ۳ درصدی قیمت نفت در بحبوحه سردرگمی بازار

کاهش ۳ درصدی قیمت نفت در بحبوحه سردرگمی بازار
هر بشکه نفت برنت با ۲ دلار و ۲۳ سنت کاهش ۷۹.۹۴ دلار فروخته شد که کمترین رقم از ۱۱ ژانویه به شمار می‌رود.
کد خبر : ۱۴۶۳۲۱

به گزارش ایبِنا، پس از انتشار آمار قوی از فرصت‌های شغلی آمریکا که نگرانی درمورد افزایش نرخ بهره را تقویت کرد و همچنین با توجه به تلاش سرمایه‌گذاران برای یافتن جزئیات تحریم اتحادیه اروپا علیه فرآورده‌های نفتی روسیه، قیمت نفت در معاملات آخرین روز کاری بازار‌های جهانی در هفته، به کمترین میزان در ۳ هفته گذشته کاهش یافت.

هر بشکه نفت برنت با ۲ دلار و ۲۳ سنت کاهش ۷۹.۹۴ دلار فروخته شد که کمترین رقم از ۱۱ ژانویه به شمار می‌رود.

هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲ دلار و ۴۹ سنت کاهش ۷۳.۳۹ دلار معامله شد، این رقم نیز کمترین قیمت از ۵ ژانویه به شمار می‌رود.

نفت برنت طی هفته گذشته ۷.۸ درصد و نفت خام آمریکا ۷.۹ درصد از ارزش خود را از دست دادند.

به نوشته این گزارش، رشد فرصت‌های شغلی در آمریکا در ماه ژانویه به لطف بازار کار انعطاف‌پذیر قوی باقی مانده است، اما افزایش ملایم دستمزد‌ها به فدرال رزرو در مبارزه با تورم کمک می‌کند.

فبل فلاین، تحلیلگر پرایس فیوچرز، گفت: «بازار نمی‌تواند تصمیم بگیرد که نگران رکود اقتصادی باشد یا بیشتر نگران سیاست‌های سختیگرانه فدرال رزرو در مورد نرخ بهره باشد.»

بانک مرکزی آمریکا در روز چهارشنبه موضع ملایم‌تری در مورد افزایش نرخ بهره اتخاذ کرد و این نرخ را کمتر از دفعات قبل افزایش داد.

به گفته تحلیلگران، افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ احتمالا بر اقتصاد آمریکا و اروپا فشار می‌آورد و نگرانی در مورد رکود اقتصادی را تقویت می‌کند. رکود اقتصادی کاهش تقاضا برای نفت در جهان را به دنبال خواهد داشت.

کشور‌های عضو اتحادیه اروپا توافق کردند تا سقف قیمتی برای فرآورده‌های نفتی روسیه با هدف کاهش درآمد‌های این کشور اعمال کنند.

دیپلمات‌های اروپایی برای فرآورده‌هایی نظیر گازوئیل که با قیمت بیشتری نسبت به نفت خام فروخته می‌شوند، قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه و برای محصولاتی که با تخفیف فروخته می‌شود نظیر نفت کوره یا نفتا، قیمت ۴۵ دلار به ازای هر بشکه را تعیین کردند.

این ممنوعیت که جدیدترین مرحله از برنامه بروکسل برای قطع کردن عرضه انرژی روسیه به ۲۷ عضو اتحادیه اروپا و کاهش درآمد‌های نفتی این کشور است.

کرملین نیز اعلام کرد، تحریم‌های اتحادیه اروپا بر محصولات نفتی پالایش شده روسیه که از روز یک شنبه اجرایی خواهد شد، توازن بازار‌های انرژی را بیش از پیش بر هم خواهد زد.

در عین حال، تحلیلگران بانک ANZ به افزایش شدید ترافیک در ۱۵ شهر بزرگ چین پس از تعطیلات سال جدید قمری اشاره کرده و خاطرنشان کردند تاجران چینی تقریبا حضور ندارند.

کامرز بانک اعلام کرد: «قیمت نفت احتمالا تا زمانی که مشخص شود بهبود تقاضا در چین به چه میزان خواهد بود یا تحریم نفی روسیه از سوی اتحادیه اروپا و تعیین سقف قیمتی چه پیامد‌هایی خواهد داشت، کاهش می‌یابد.»

بیکر هیوز، بزرگ‌ترین شرکت خدمات انرژی جهان اعلام کرد، شرکت‌های نفتی آمریکا در هفته گذشته بیشترین کاهش دکل‌های فعال نفت و گاز طبیعی از ماه ژوئن ۲۰۲۰ را ثبت کرده‌اند.

دکل‌های نفتی ایالات متحده در هفته گذشته با ۱۰ دکل کاهش به ۵۹۹ رسید که پایین‌ترین تعداد از ماه سپتامبر به شمار می‌رود؛ این در حالی است که ۲ دکل‌های گازی غیرفعال شدند و تعداد این دکل‌ها به ۱۵۸ رسیده است.

 

منبع: فارس

برچسب ها: نفت برنت نفت خام
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر