26 بهمن 1401 - 21:07

کاهش ۳۸.۷ درصدی تورم تولیدکننده صنعتی در دولت سیزدهم

تورم نقطه به نقطه تولید کننده بخش صنعت در دولت سیزدهم کاهش ۳۸.۷ درصدی داشته است.
کد خبر : ۱۴۶۸۴۷

به گزارش ایبِنا، بر اساس اعلام مرکز آمار ایران در فصل پاییز ١٤٠١، شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت ٧٨٣،٥ است که نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٤.٣ درصد افزایش، نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٢٣.٦ درصد افزایش و در چهار فصل منتهی به فصل جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم سالانه) ٣٤.٤ درصد افزایش داشته است.

در فصل پاییز ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل قبل (تورم فصلی) ٤،٣ درصد است که در مقایسه با فصل قبل ٦،٦ واحد درصد افزایش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالا‌های خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٤٠١ نسبت به فصل قبل، ٤.٣ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش‌­ترین تورم فصلی با ٢٤.١ درصد افزایش مربوط به گروه "ساخت ماشین‌آلات و تجهیزات طبقه‌بندی نشده درجای دیگر" و کم­‌ترین تورم فصلی با ٠.٩ درصد افزایش مربوط به گروه "ساخت کک و فراورده­های حاصل از پالایش نفت" بوده و البته در این فصل گروه "ساخت کاغذ و محصولات کاغذی" با تورم ١.٦- درصدی مواجه بوده است.

 

 

کاهش ۳۸.۷ درصدی تورم تولیدکننده صنعتی در دولت سیزدهم

 

کاهش تورم نقطه به نقطه

در فصل پاییز ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت نسبت به فصل مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) ٢٣،٦ درصد است که در مقایسه با همین اطلاع در فصل قبل (٣٠.١ درصد)، ٦.٥ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالا‌های خود در داخل کشور، در فصل پاییز ١٤٠١ نسبت به فصل مشابه سال قبل، ٢٣.٦ درصد افزایش دارد.

در این فصل بیش­‌ترین تورم نقطه به نقطه با ٦٢.٠ درصد افزایش مربوط به گروه "ساخت مواد غذایی" و کم­ترین تورم نقطه به نقطه با ٥.٩ درصد افزایش مربوط به گروه " ساخت فلزات پایه" است.

تورم نقطه به نقطه تولیدکننده بخش صنعت، در بهار ۱۴۰۰ به ۹۴.۷ درصد و در تابستان ۱۴۰۰، به ۶۲.۳ درصد رسیده بود، اما همزمان با آغاز به کار دولت سیزدهم از پاییز ۱۴۰۰ سیر نزولی آن تشدید شد و حالا به ۲۳.۶ در پایان پاییز امسال رسیده است.

کاهش تورم سالانه

در فصل پاییز ١٤٠١، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در چهار فصل منتهی به این فصل نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٣٤،٤ درصد است که در مقایسه با فصل قبل (٤٠.٤ درصد)، ٦.٠ واحد درصد کاهش داشته است. به عبارتی، میانگین قیمت دریافتی توسط تولیدکنندگان محصولات صنعتی به ازای تولید کالا‌های خود در داخل کشور، در چهار فصل منتهی به پاییز ١٤٠١ نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٣٤.٤ درصد افزایش دارد. در این فصل بیش­ترین تورم سالانه با ٧١.٨ درصد افزایش مربوط به گروه "ساخت محصولات غذایی" و کم­ترین تورم سالانه با ١٣.٨ افزایش درصد مربوط به گروه " ساخت فلزات پایه" است.

تورم سالانه تولید کننده بخش صنعت هم از ۹.۸ در تابستان سال ۱۴۰۰ حالا و در پاییز ۱۴۰۱ به ۴.۳ درصد رسیده است.

ارسال‌ نظر