27 بهمن 1401 - 20:48
وزیر کار در دیدار با وزیر امور خارجه ترکمنستان:

بستر افزایش تبادلات تجاری ایران و ترکمنستان فراهم است

بستر افزایش تبادلات تجاری ایران و ترکمنستان فراهم است
گسترش همکاری‌های تجاری در حوزه حمل و نقل ریلی و جاده‌ای و افزایش مبادلات تجاری ایران و ترکمنستان در دستور کار است.
کد خبر : ۱۴۶۸۹۸

به گزارش ایبِنا، «سیدصولت مرتضوی» در دیدار با «رشید عوض گلدیویچ مردوف» معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان با قدردانی از همکاری‌های ترکمنستان برای هرچه باشکوه‌تر برگزار شدن نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد، اظهار داشت: تحقق این رویداد با حمایت روسای جمهور دو کشور محقق شد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی روابط ایران و ترکمنستان را روابط خویشاوندی می‌دانند، گفت: دو کشور دارای ریشه‌ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی هستند که می‌تواند تسهیلگر همکاری‌های اقتصادی باشد.

مرتضوی افزود: رویکرد ویژه حوزه سیاست خارجی دولت سیزدهم و شخص آیت الله رییسی توجه ویژه نسبت به همسایگان است که در این میان توسعه روابط با ترکمنستان را با حساسیت بیشتری دنبال می‌کنیم.

وزیر کار با بیان اینکه حجم تبادلات تجاری ایران و ترکمنستان متناسب با سطح روابط نزدیک دو کشور نیست، گفت: ما اعتقاد داریم همکاری‌های دو کشور می‌بایست در همه زمینه‌ها به ویژه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری، و زیربنایی بیش از گذشته توسعه پیدا کرده و به همکاری اطمینان بخشی تبدیل گردد.

«رشید عوض گلدیویچ مردوف» معاون رئیس کابینه وزرا و وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این نشست با اشاره به روابط حسنه دو کشور و اشتراکات فرهنگی موجود، بیان کرد: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، محل مناسبی برای بررسی راهکار‌های توسعه مناسبات اقتصادی و برطرف کردن موانع همکاری هاست.

وی افزود: بخش دولتی و خصوصی ترکمنستان نیز برای برگزاری نمایشگاه اختصاصی در تهران آمادگی کامل دارد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان با تاکید بر لزوم توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل جاده‌ای و ریلی دو کشور، افزود: جمهوری اسلامی ایران بستر مناسبی برای دسترسی آسیای میانه به کشور‌های حوزه خلیج فارس است.

پانزدهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد ترکمنستان از روز سه‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایران و مقامات ترکمنی افتتاح شد.

در این نمایشگاه بیش از ۹۰ شرکت ایرانی در حوزه‌های کشاورزی و صنایع غذایی، صنعت ساختمان، سیمان، نفت و انرژی، محصولات پتروشیمی، قطعات خودرو، خدمات فنی و مهندسی، دارو و تجهیزات پزشکی حضور دارند. شرکت‌های ایرانی در این نمایشگاه و در فضایی بالغ بر ۱۹۰۰ متر مربع، آخرین دستاورد‌های خود را به مدت سه روز (از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۸ بهمن‌ماه سال‌جاری) در محل اتاق بازرگانی و صنایع ترکمنستان در شهر عشق آباد به نمایش می‌گذارند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر