02 اسفند 1401 - 10:34

تأثیر مثبت مرکز مبادله ارز و طلا بر بازار سرمایه

تأثیر مثبت مرکز مبادله ارز و طلا بر بازار سرمایه
رونمایی از بازار مبادله ارز و طلا و حذف دلار نیمایی ، بیشترین تاثیر را بر بورس گذاشت.
کد خبر : ۱۴۷۰۸۹

به گزارش ایبِنا، بازار سرمایه در روز‌هایی که حال خوشی دارد، در حال یکه تازی است و همه عوامل موثر بر بازار سهام به نفع بورس حرکت می‌کنند.

همچنین ورود ارز صادراتی شرکت‌های بورسی به بازار مبادله ارز و طلا، موجب تقویب بورس و شاخص‌های آن شده است.

بازدهی شاخص‌های بورس در جریان معاملات این هفته بیش از ۸ درصد بوده است، بازگشایی نماد خودرو، یکی از دلایل رشد امروز بازار سرمایه بوده است.

ورود شاخص کل به محدوده‌ای که بار‌ها به آن حمله کرده بود و نتوانسته بود آن را حفظ کند، مهمترین رخداد امروز بازار سرمایه بوده است؛ کانال ۱.۶ میلیون واحدی تبدیل به گربه سیاه شاخص کل بورس شده و همین مساله بار‌ها منجر به ریزش بورس از این کانال شده بود.

 

تاثیر حذف دلار نیمایی بر صنایع بورسی

وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه درباره رویداد‌های روز‌های اخیر در اقتصاد کشور و تاثیر آن بر بورس می‌گوید: رونمایی از بازار مبادله ارز و طلا و حذف دلار نیمایی که به عنوان قیمت گذاری دستوری در میان صنایع بورسی معروف بود، بیشترین تاثیر را بر بورس گذاشته است.

وی ادامه داد: در هفته‌های گذشته بازار سرمایه اثرپذیری خود را از دلار از دست داده بود و همین مساله نیز موجب افت‌های پی در پی بورس شده بود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: با حذف دلار نیمایی، شرکت‌های صادرات محور و اصطلاحا دلاری بورس، با جهش در درآمد و سود خود مواجه می‌شوند که این مساله می‌تواند روند صعودی بورس را به شدت تقویت کند.

جعفری تصریح کرد: به نظر می‌رسد آغاز به کار مرکز مبادله ارز و طلا، علاوه بر تاثیرگذاری بر بازار ارز و طلا، می‌تواند به عنوان یک موضوع حمایتی از بورس نیز باشد. یعنی این مرکز با حذف دلار نیمایی حمایت زیادی از بازار سرمایه خواهد داشت.


 بازدهی ۴ درصدی شاخص کل بورس

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با جهش ۶۵ هزار و ۱۵۴ واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و ۶۵۹ هزار و ۴۱۶ واحد بالا آمد. بازدهی این شاخص مثبت ۴.۰۹ درصد بوده است.

شاخص کل هم وزن نیز با رشد ۱۳ هزار و ۹۱۹ واحدی در رقم ۵۰۷ هزار و ۷۴ واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز مثبت ۲.۸۲ درصد بود. همچنین شاخص کل فرابورس با افزایش ۶۰۴ واحدی در سطح ۲۱ هزار و ۲۷۹ واحد قرار گرفت.


 رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به ۲۶ هزار و ۳۳۰ میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه ۸ هزار و ۲۵۵ میلیارد تومان بود که ۳۱ درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می‌شود.

ارزش معاملات خرد سهام نیز با افزایش ۴۱ درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم ۱۰ هزار و ۷۷۲ میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در ۵ هفته اخیر است.


ورود پول حقیقی به بورس برای دومین روز متوالی

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دومین روز متوالی مثبت بود و ۳۲۸ میلیارد تومان پول حقیقی به بورس وارد شد.

در معاملات روز سه‌شنبه بیشترین ورود پول حقیقی به سهام خودرو (شرکت ایران خودرو)، فولاد (فولاد مبارکه) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) اختصاص داشت. در سوی دیگر، وتجارت (بانک تجارت)، اردستان (سیمان اردستان) و حشکوه (دلیجان طلایی شکوه پارس) بیشترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند.


 رشد قیمت ۴۲۲ نماد در جریان معاملات بازار سرمایه


در پایان معاملات روز سه‌شنبه، ۴۴۲ نماد رشد قیمت داشتند و ۲۱۹ نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، ۶۷ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۳ درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، ۶۶ نماد صف خرید داشتند و ۸ نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات به ۸۹۹ میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز در زمان بسته شدن معاملات ۲۲ میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد‌های انتخاب (گروه انتخاب الکترونیک آرمان)، تاپیکو (شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین) و ذوب (شرکت ذوب آهن اصفهان) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر، در پایان معاملات بیشترین صف فروش به نماد وآذر (سرمایه گذاری توسعه آذربایجان)، داسوه (داروسازی اسوه) و  پدرخش (درخشان تهران) اختصاص داشت.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر