16 اسفند 1401 - 09:40
در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛

هشدار پورابراهیمی درباره ریسک بالای خرید دلار/ مدیریت منابع ارزی باید در اختیار بانک مرکزی باشد

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: ورود به بازار ارز به صورت شخصی و رفتن به مسیر احساسات و هیجانات، مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.
کد خبر : ۱۴۷۲۲۹

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی و نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی درباره بازگشت ثبات و آرامش به بازار ارز در نتیجه تاکید رئیس جمهور و وزرای نفت و صنعت به شرکت‌های صادرات محور برای فروش ارز خود در مرکز مبادلات ارز و طلا به خبرنگار ابیِنا گفت: بازار ارز منتظر منابع ارزی است و ورود آن برای ایجاد تعادل بین منابع و مصارف، ضرورت دارد و یکی از اولویت‌های کشور است. برهمین اساس مدیریت ورود منابع به بازار ارز باید در اختیار بانک مرکزی قرار داشته باشد. البته مسئولان دردولت هم به خوبی می‌دانند مدیریت بازار با زور تحقق پیدا نمی‌کند و نرخ دستوری پاسخگو نیست.


وی در ادامه اضافه کرد: اصرار بر روش اعلام قیمت دستوری حتما چالش ایجاد می‌کند و با خروجی مطلوبی همراه نخواهد شد. چنانچه برای چندمین بار این روش مورد توجه مسئولان امر قرار گیرد، شرایط موجود و تقاضا بازار را تحریک خواهد کرد و با کاهش سرکوب طرف عرضه و افزایش طرف تقاضا همراه می‌شود؛ بنابراین در اصل ماجرا که باید تحت نظارت بانک مرکزی قرار گیرد، تردیدی وجود ندارد، ولی به یک مدیریت اساسی و علمی نیاز است.

 

رئیس کمیسیون اقتصادی در خصوص بازگشت آرامش به بازار با استفاده از مرکز مبادله ارز و طلا و تامین تمام نیاز‌های ارزی با نظارت کامل بانک مرکزی در میان مدت یادآور شد: اصل موضوع نشان از اقدامات خوبی در این مسیر دارد و اشکالات اجرایی نیز باید به مرور برطرف شود.


نماینده مردم کرمان خطاب به مردم برای اینکه اتفاقات بورس در نتیجه خرید ارز برای آن‌ها تکرار نشود، بیان کرد: فضای بازار ارز، التهاب دارد و اثر روانی آن بیش از اثر متغیر‌های واقعی اقتصاد است، بنابراین ورود به بازار ارز به صورت شخصی و رفتن به مسیر احساسات و هیجانات مشکلات جدی ایجاد خواهد کرد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر