رکورد شکنی قیمت مواد غذایی در انگلیس

قیمت مواد غذایی در انگلیس رکورد جدیدی ثبت کرد و قیمت برخی از اقلام ضروری تقریبا دو برابر شده است.
کد خبر : ۱۴۷۴۰۳

به گزارش ایبِنا، موسس کانتار، بررسی‌کننده بازار در انگلیس اعلام کرد، قیمت مواد غذایی در انگلیس در چهار هفته ماه فوریه به رکورد جدید ۱۷.۱ درصد رسیده است.

 

آمار‌ها نشان داده است، شیر، تخم مرغ و مارگارین، سریع‌ترین رشد قیمت را نشان داده است.

 

بر اساس این گزارش، تورم مواد غذایی در این کشور در بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ تاکنون قرار دارد و ۸۱۱ پوند (۹۸۰ دلار) به یک صورت حساب خرید سالانه معمولی اضافه کرده است و خانوار‌های انگلیسی را مجبور کرد تا عادات مصرف خود را تغییر دهند.

 

فریزر مک کویت، رئیس بخش خرده فروشی و مصرف کننده در کانتار گفت: «فوریه امسال، یک سال کامل می‌شود که تورم ماهانه خواربار فروشی در انگلیس به بالای ۴ درصد رسیده است. این تاثیر زیادی بر زندگی مردم دارد.»

 

وی بیان کرد، افزایش قیمت مواد غذایی پس از هزینه‌های انرژی دومین مسئله مهم مالی برای مردم است.

 

وی افزود: از هر چهار خریدار یک نفر اکنون از نظر مالی با مشکل مواجه است.

 

بر اساس مطالعات بی‌بی سی، قیمت برخی از اقلام ضروری طی دو سال گذشته تقریبا دو برابر شده است؛ برای مثال، یک بسته ۵۰۰ گرمی ماکارونی که دو سال پیش ۵۰ پنی (نیم پوند) قیمت داشت، اکنون ۹۵ پنی قیمت دارد.

 

پس از اینکه دولت حمایت از خانواده‌ها در تامین صورت حساب‌های انرژی را کاهش داد، خانواده‌های انگلیسی با شرایط سخت‌تر مالی در سال جاری مواجه هستند. این درحالی است که نرخ بهره وام مسکن در حال افزایش است و این وضعیت بحران هزینه‌های زندگی را وخیم‌تر می‌کند.

 

به گفته اقتصاددان‌ها، اگرچه نرخ تورم در انگلیس در ماه ژانویه به ۱۰.۱ درصد کاهش یافت که بالاترین میزان در بیش از ۴۰ سال اخیر به شمار می‌رود، اما قیمت مواد غذایی همچنان افزایش می‌یابد و خریداران را مجبور کرده است تا به تخفیف‌ها روی بیاورند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر