22 اسفند 1401 - 20:36

سهامداران عدالت چشم انتظار واریز سود ۲ شرکت بزرگ بورسی/ حق‌الناسی که باید به موقع ادا شود

سهامداران عدالت چشم انتظار واریز سود ۲ شرکت بزرگ بورسی  حق‌الناسی که باید به موقع ادا شود
عشقی گفت: با وجود پیگیری‌های سازمان بورس، هنوز دو شرکت بزرگ بورسی بخشی از سود بیش از ۴۳ میلیون سهامدار عدالت را واریز نکرده‌اند.
کد خبر : ۱۴۷۹۶۹

به گزارش ایبِنا، سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال مالی ۱۴۰۰ طبق قانون تجارت باید حداکثر تا آخر اسفند امسال واریز شود، نیمی از این سود در آذرماه امسال به حساب ۴۳ میلون سهامدار واریز و مقرر شد بقیه سود هم تا آخر اسفند واریز شود،، اما همان گونه که امروز مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد از ۳۶ شرکت سرمایه‌پذیر به جز ۶ شرکت، بقیه شرکت‌های سود ده سرمایه‌پذیر سهام عدالت، سود خود را برای واریز متمرکز به حساب سهامداران عدالت پرداخت کرده‌اند، از این ۶ شرکت هم برخی ناقص واریز کرده و برخی هنوز سود را کامل نداده‌اند.

وی این را هم گفت: رقم عمده سود باقیمانده مربوط به دو شرکت فولاد مبارکه و پتروشیمی خلیج فارس است، بقیه مربوط به چادرملو، گل گهر، پتروشیمی مارون، مپنا و فجر انرژی است.

رئیس سازمان بورس این را هم اعلام کرد: شرکت‌های سرمایه‌پذیر تا آخر وقت روز سه شنبه ۲۳ اسفند فرصت دارند سود سهامداران عدالت خود را به حساب سپرده‌گذاری مرکزی واریز کنند تا بعد از جمع بندی روز شنبه یا یکشنبه هفته آینده به حساب ذینفعان واریز شود.

آخرین پیگیری‌ها حاکی از آن است که با وجود پیگیری سازمان بورس و اوراق بهادار، هنوز دو شرکت بزرگ بورسی بخشی از سود بیش از ۴۳ میلیون سهامدار عدالت را واریز نکرده‌اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس و فولاد مبارکه اصفهان، هنوز اقدامی برای پرداخت بخشی از سود سال مالی منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۴۰۰ سهامداران عدالت را انجام نداده‌اند.

این در حالی است که بعد از اظهار نظر روز گذشته مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه مراسم رونمایی از گواهی سپرده نفت و میعانات گازی مبنی بر پیگیری این سازمان برای دریافت سود سهام عدالت، شرکت پالایش نفت بندرعباس (شبندر) سود سهامداران عدالت را به حساب‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واریز کرده است.

اما شرکت‌های «گروه مپنا، معدنی و صنعتی گل گهر، صنایع سیمان دشتستان، پتروشیمی مارون، معدنی و صنعتی چادرملو و فجر انرژی خلیج فارس» دیگر ناشرانی هستند که همچنان بخشی از سود سال گذشته سهامداران عدالت را پرداخت نکرده‌اند.

از سوی دیگر شرکت سپرده گذاری مرکزی به عنوان متولی واریز سود سهام عدالت، تاکنون پاسخ روشنی در مورد اسامی و میزان مبالغ واریزی سود شرکت‌های سرمایه پذیر سهام عدالت ارائه نکرده است تا پرداخت مرحله دوم سود سهامداران عدالت همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار داشته باشد.

مرحله نخست سود سهام عدالت سال منتهی به ۲۹ اسفندماه سال ۱۴۰۰ روز سی ام آذرماه امسال به حساب ۴۳ میلیون و ۷۴۰ هزار سهامدار عدالت واریز شد.

سود مصوب مجامع شرکت‌های سرمایه پذیر برای سهام عدالت یک حق الناسی است که دربرگیری یک جامعه ۴۳ میلیون نفری دارد و باید در اسرع وقت نسبت به ادای این دین نسبت به ذینفعان اقدام شود.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر