03 فروردين 1402 - 16:00
در گفتگو با ایبِنا مطرح شد؛

رونق ساخت و ساز مسکن عامل پویایی اقتصاد ایران

رونق ساخت و ساز مسکن عامل پویایی اقتصاد ایران
کارشناس اقتصادی گفت: تحرک بخشی به حوزه مسکن راهکار بسیار مهمی برای تحقق بخشی از شعار امسال است.
کد خبر : ۱۴۸۳۱۶

به گزارش ایبِنا، خشایار نادی کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در گفتگو با خبرنگار ایبِنا در خصوص شعار سال و تحقق این موضوع با فعال شدن بخش مسکن و رشد اقتصادی در این بخش گفت: مساله مهار تورم و رشد تولید به عنوان دو محور کلیدی در رشد اقتصادی و ایجاد رفاه در جامعه موضوع بسیار مهمی به شمار می‌رود، بنابراین اگر دولت به این حوزه‌ها ورودی جدی داشته باشد می‌تواند در اجرای مطالبه مهم رهبر انقلاب مثمر ثمر واقع شود. به بیان بهتر تحرک بخشی به حوزه مسکن راهکار بسیار مهمی برای تحقق بخشی از شعار و مطالبه رهبر معظم انقلاب از دولت و تمامی ارگان‌های حاکمیتی است.


وی در این باره افزود: متاسفانه ساخت و ساز و تولید مسکن از دهه نود به طرز غیر قابل باوری به اغما رفت به طوری که در دو دولت آقای روحانی شاهد تعطیلی ساخت و ساز دولتی و عدم حمایت دولت از سازندگان مسکن بودیم موضوعی که منجر به متوقف شدن سرمایه‌گذاری در بخش تولید مسکن شد.


کارشناس و تحلیلگر اقتصادی خاطرنشان کرد: غفلت مسوولین در دهه نود در ساخت و ساز مسکن و تسهیل تولید مسکن خسارت جبران ناپذیری به اقتصاد و به بسیاری از مشاغل مرتبط وارد کرد. علی رغم وعده‌های داده شده در خصوص ساخت مسکن عدم اعتقاد وزیر مسکن دولت آقای روحانی به ساخت و ساز مسکن منجر به رکود شدیدی در تولید مسکن شد.


وی در این باره تصریح کرد: عدم اجماع دولت یازدهم و دوازدهم بر رونق ساخت و ساز مسکن و تعلل در ساخت مسکن‌هایی با عناوین «مسکن اجتماعی» یا «مسکن ۲۵ متری» و... منجر به تعطیل شدن بخش مهمی از اقتصاد کشور شد، بخشی که می‌توانست موتور محرک سایر قسمت‌ها باشد.


نادی گفت: اگر دولت یازدهم و دوازدهم از سازندگان و کارآفرینان در بخش مسکن حمایت می‌کرد با توجه به اینکه قلب تپینده اقتصاد هر کشوری توسعه بخش مسکن است و رهبر معظم انقلاب نیز بر این موضوع تاکید کردند قطعا بخش زیادی از افراد جامعه در قالب‌های مختلف مشغول به کار بودند و شاهد توسعه اشتغال در حوزه‌های مختلفی بودیم که رفاه‌آفرین و درآمدزا بودند.


کارشناس و تحلیلگر اقتصادی در پایان گفتگو خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از آنچه برای ساخت وساز و توسعه بخش مسکن لازم است داخلی است و در کشور دسترسی به آن وجود دارد از زمین تا مصالح ساختمانی، اگر دولت سیزدهم روی موضوع ساخت و ساز مسکن در راستای تحقق شعار سال رشد تولید ومهار تورم گام بردارد قطعا در پایان سال و پایان دولت اول خود می‌تواند اقتصاد را پویا کند، پویایی که فقط مختص بخش مسکن نیست، بلکه به سایر بخش‌ها نیز تسری می‌یابد.

نویسنده: میلاد شکری
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر