06 فروردين 1402 - 16:27

رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱

خودروسازان دولتی و خصوصی داخلی موفق شدند در ۱۲ ماه سال ۱۴۰۱ تعداد یک‌میلیون و ۳۴۷ هزار و ۳۹۴ دستگاه انواع خودرو تولید کنند.
کد خبر : ۱۴۸۴۱۶

به گزارش ایبِنا، در سالی که خودروسازان داخلی موفق به تولید یک میلیون و ۱۸۲ هزار و ۷۸ دستگاه خودروی سواری شدند که در مقایسه با ۱۲ ماهه سال ۱۴۰۰ رشد ۳۵ درصدی داشته اند.

به این ترتیب خودروی سواری ۸۷.۷ درصد از مجموع تولید خودروسازان را تشکیل می‌دهند.

پس از آن میزان تولید خودروسازان مربوط به وانت با ۱۲۵ هزار و ۵۰۷ دستگاه بود. تولید وانت در سالی که با رشد ۵۶ درصدی همراه شد.

ون، شاگرد اول رشد تولید

در این میان بیشترین میزان رشد تولید خودرو مربوط به تولید با ۲۶۷ درصد بود. جمع آوری از سوی خودروسازان در سال ۱۴۰۱ به سه هزار و ۱۶۴ دستگاه رسید.

در سال ۱۴۰۱، تعداد ۳۴ هزار و ۱۳۶ دستگاه کامیونت، کامیون تولید و کشنده در کشور تولید می‌شود که حاکی از رشد ۱۵۰ درصدی برخوردار است.

همچنین در سالی که گذشت یک‌هزار و ۳۹۱ دستگاه اتوبوس و یک‌هزار و ۱۱۸ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس (به ترتیب رشد ۸۸ درصدی و رشد ۱۱ درصدی) در کشور تولید شد.

برپایه این گزارش، جمع آوری موتورسیکلت نیز در سال گذشته به حدود ۴۵۰ هزار دستگاه رسید که در مقایسه با تولید ۲۷۹ هزار و ۹۹ دستگاه سال ۱۴۰۰، بیش از ۶۱.۲ درصد رشد داشته است.

 

رشد ۸۶ درصدی تولید خودرو در اسفندماه

خودروسازان دولتی و خصوصی در آخرین ماه از سال ۱۱۰۱ موفق شدند در تیراژ ۱۱۲ هزار و ۸۹۱ دستگاهی انواع خودرو برسند. آماری که در مقایسه با اسفندماه ۱۴۰۰ رشد ۸۶ درصدی نشان می‌دهد.

بر اساس آمار گزارش‌های تولید سالیانه ۲ میلیون و ۴۹۴ هزار دستگاه از انواع خودرو‌ها در کشور وجود دارد که مشتمل بر ۲ میلیون و ۴۱۶ هزار دستگاه خودروی سواری و وانت، ۱۰ هزار دستگاه خودروی ون، هشت‌هزار دستگاه مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس و ۶۰ است. هزار دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده است.

 

رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱

رشد ۳۹ درصدی تولید خودرو در سال ۱۴۰۱

 

منبع: ایرنا

 

 

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر