12 ارديبهشت 1402 - 11:28

سرمایه‌گذاری در بازار ارز صرفه اقتصادی ندارد

سرمایه‌گذاری در بازار ارز صرفه اقتصادی ندارد
این روز‌ها قیمت دلار در سقف کانال حرکتی خود قرار گرفته و رشد بیشتر قیمت‌ها با مقاومت شدید روانی و تکنیکال مواجه است.
کد خبر : ۱۴۹۸۱۳

به گزارش ایبِنا؛ بررسی روند قیمت دلار نشان می‌دهد، این روز‌ها قیمت این ارز در سقف کانال حرکتی خود قرارگرفته و رشد بیشتر قیمت‌ها با مقاومت شدید روانی و تکنیکال مواجه است.

این روند درحالی است که با توجه به مصوبات جدید مجلس و برنامه‌های کنترلی بانک مرکزی، تداوم بحران در نظام مالی آمریکا و تقویت اتحادیه‌های ضد دلاری از طرف چین و روسیه، سرمایه‌گذاری در دلار از چندین جهت با ریسک رو به رو شده است.

براین اساس، تصویب ماده ۱۲ قانون مالیات برعایدی سوداگری، جرم‌انگاری فعالیت در بازار ارز از طرف مدیران بانک مرکزی، بخش زیادی از انگیزه سرمایه‌گذاری در ارز را سرکوب کرده و کارشناسان با استناد به این موارد اذعان داشته‌اند که بازار ارز در میان مدت نمی‌تواند قدرت تقاضای شدیدی را تجربه کند.

در زمینه بین‌الملل نیز، تداوم بحران بانکی در آمریکا با کاهش بیش از ۹۵ درصدی ارزش سهام بیستمین بانک بزرگ آمریکا ادامه یافته است و کشور‌های چین و روسیه نیز توانسته اند در کنار کشور‌های مهم صادرکننده نفتی، اقتصاد‌های بزرگ آمریکای جنوبی مانند آرژانتین و برزیل را برای پیوستن به اتحادیه ضد دلاری و کنار گذاشتن دلار از مبادلات خود قانع کنند.

موضوعی که تداوم قدرت دلار در بازار‌های تجاری را شکننده کرده و قدرت حفظ ارزش را از این ارز آمریکایی گرفته است.

کارشناسان بازار‌های مالی با استناد به موارد بالا ادامه سرمایه‌گذاری در بازار ارز را غیرمنطقی می‌دانند و اظهار داشته‌اند که این روند باعث شده تا سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیگر منفعت اقتصادی نداشته باشد.

این کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند یک سبد دارایی متشکل از چند دارایی را جایگزین دارایی‌های ارزی خود کنند تا در شرایط کاهش احتمالی قیمت یا شروع قریب الوقوع اجرای قانون مالیات برعایدی سرمایه، متضرر نشوند.

 

منبع: مهر

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر