23 ارديبهشت 1402 - 11:18
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با ایبِنا:

اصلاح بورس بعد از یک روند شارپ صعودی را به فال نیک بگیریم

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اصلاح شاخص کل را باید به فال نیک گرفت، زیرا این اصلاح، حکایت از ادامه رشد متعادل بازار سهام دارد.
کد خبر : ۱۵۰۳۲۰

علی بخشنده، کارشناس بازار سرمایه، در گفتگو با خبرنگار ایبِنا گفت: در پی ریزش شاخص کل بورس برخی‌ها عنوان می‌کنند که بازار سرمایه در حال ریزش است، اما این صحبت‌ها کاملا نادرست است، و فقط شاخص کل بورس در حال اصلاح قیمتی است.


این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: هر رشدی در بازار سرمایه یک اصلاح قیمتی را در پی خواهد داشت.


بخشنده اظهار داشت: با توجه به این که عملکرد شرکت‌های بورسی در سال گذشته و همچنین در سال جاری بسیار خوب ارزیابی می‌شود و با توجه به این که فصل مجامع و تقسیم سود شرکت‌های بورسی را در پیش داریم، بازار سرمایه به رشد خود ادامه خواهد داد، چرا که بازار سهام بسیار ارزنده است.


این تحلیل گر بازار‌های مالی ابراز داشت: اکثر بازار‌های داریی در سال گذشته رشد شارپی را تجربه کرده بودند و بازار‌های ارز، طلا، مسکن و خودرو رشد قیمتی بسیار زیادی داشتند، در این بین تنها بازاری که نتوانست بازدهی خود را به سایر بازار‌ها برساند بازار سهام بود.


وی افزود: با توجه به این که بازار سهام در دو سال و نیم گذشته سقوط قیمتی را تجربه کرده بود، اما این ریزش به پایان رسیده است و سال ۱۴۰۲ سال خوبی برای بازار سهام خواهد بود.


بخشنده تصریح کرد: فعلان بازار سرمایه نگرانی از معامله در این بازار ندارند، زیرا از یک طرف شاهد بهبود شرایط سیاسی هستیم و از طرف دیگر شاهد ثبات در بازار ارز هستیم.


این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: علت ریزش این روز‌های بازار سهام این است که یک عده از حقوقی‌ها و حتی برخی از حقیقی‌ها تصمیم به ذخیره کردن سود‌های خود کردند، بنابراین ذخیره کردن سود‌ها و اصلاح، ذات بازار سهام است.


وی افزود: شاخص کل بازار سهام از اسفند ماه سال گذشته رشد شارپی خود را شروع کرد و بازده بسیار خوبی را نیز برجای گذاشت. با این بازدهی فزانیده، اتفاقا اصلاح شاخص کل را باید به فال نیک گرفت، زیرا این اصلاح، حاکی از ادامه رشد متعادل بازار سهام دارد.


این تحلیل گر بازار‌های مالی اظهار داشت: افرادی که تصمیم دارند پول‌های خود را در بورس سرمایه گذاری کنند، اما تجربه کمی از این بازار دارند، توصیه می‌کنم از رفتار‌های هیجانی پرهیز کنند و سهم‌هایی که ارزش ذاتی خوبی دارند بخرند و البته کمی صبر به خرج دهند.


بخشنده گفت: بازار سرمایه بهترین بازار برای سرمایه گذاری است، زیرا بازار‌های رقیب بازار سرمایه حباب قیمتی بالایی دارند، بنابراین سرمایه گذاری در بازار‌های ارز، طلا و مسکن و خودرو ریسک بسیار زیادی دارد، به عنوان نمونه در بازار خودرو به دلیل کمبود عرضه و نبود واردات، بازار خودرو دچار حباب قیمتی شده است. همچنین با توجه به نرخ ارز و قیمت جهانی اونس، انواع سکه طلا نیز دارای حباب قیمتی بسیار بالایی هستند.


وی افزود: همچنین در بازار مسکن رشد شارپی بسیار زیادی داشته ایم و قیمت مسکن بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصد رشد قیمتی را تجربه کرده است.


علی بخشنده در پایان تاکید کرد: بنابراین تنها بازاری که از رشد قیمتی جامانده، بازار سهام است و این بازار بهترین گزینه برای سرمایه گذاری است.

نویسنده: مرتضی ابراهیمی
ارسال‌ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۴:۵۲
۰
کجا جامانده در قعر چاه افتاده تازه و بازارهای مسکن و ارز و طلا و تورم هم با فاصله زیاد میتازند
فیلم و پخش زنده
بیشتر