30 ارديبهشت 1402 - 20:21

مادورو: روند «دلارزدایی» اجتناب‌ناپذیر است

مادورو: روند «دلارزدایی» اجتناب‌ناپذیر است
رئیس‌جمهور ونزوئلا، ضمن تأکید بر اجتناب‌ناپذیربودن روند «دلارزدایی»، اعلام کرد ونزوئلا از دلار آمریکا در تجارت استفاده نخواهد کرد.
کد خبر : ۱۵۰۶۳۶

به گزارش ایبِنا از وبگاه بیت‌کوین، رئیس‌جمهور ونزوئلا، در یک برنامه هفتگی تلویزیونی (Con Maduro +) اظهار کرد که ونزوئلا از استفاده از دلار آمریکا در تجارت خودداری خواهد کرد.

وی ضمن ستایش زیمبابوه به خاطر ابتکارش برای تولید ارز دیجیتال با پشتوانه طلا، گفت: ابتکارات بسیاری در جهان در حال ظهور هستند تا جایگزین دلار شوند. می‌توانیم بگوییم تجربه روند پرشتاب و مستمر دلارزدایی از دنیای تجاری و تجارت جهانی را آغاز کرده‌ایم.

مادورو که قبلاً حمایت خود را از وجود یک ارز واحد برای آمریکای لاتین اعلام کرده بود، افزود: همچنان که جهان به سوی «تعادل» پیش می‌رود، «چندقطبی‌تر» و «متکثرتر» می‌شود و سبدی از ارز‌ها برای تجارت و عملکرد‌های مالی به‌وجود خواهد آمد.

رئیس‌جمهور ونزوئلا سپس «استفاده سیاسی» آمریکا از دلار به عنوان ارز ذخیره جهان و نظام مالی مرتبط با آن به منظور تحریم کشور‌ها به ویژه چین، روسیه، هند، ایران، ترکیه، ونزوئلا و کوبا، را محکوم کرد و اظهار داشت: جهان به نقطه‌ای رسیده که از این موضوع خسته شده است؛ ضمن اینکه قدرت‌های اقتصادی جدیدی در حال ظهور هستند و این امکان وجود دارد که سبدی از ارز‌ها به وجود بیاید.

نیکلاس مادورو در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: مسیر ونزوئلا و مسیر اقتصاد آزاد به صورتی است که در آن از ارز برای مجازات کشور‌ها و اِعمال تحریم‌ها استفاده نمی‌شود.

حساب رسمی توئیتر مادورو نیز در روز چهارشنبه این پیام را منتشر کرد: دلارزدایی از تجارت جهانی اجتناب‌ناپذیر است و ما در حال تجربه آن هستیم. دنیای کهنه اِعمال تحریم‌های جنایتکارانه و فریبکاری‌های اقتصادی به منظور مجازات مردم از بین خواهد رفت. امروز، دنیایی نو متولد می‌شود که در آن، آزادی، عدالت و احترام حکمفرما است.

گفتنی است به جز کشور‌های گروه بریکس (برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی) تعداد فزاینده‌ای از کشور‌ها در حال تلاش برای استفاده از ارز‌های محلی به جای دلار آمریکا هستند.

۱۰ کشور آسیای جنوب شرقی که اعضای اتحادیه کشور‌های جنوب شرقی آسیا (آسه‌آن) هستند به‌تازگی توافق کرده‌اند که از استفاده از ارز‌های محلی برای معاملات اقتصادی و مالی حمایت کنند و افراد متعددی، از جمله یک اقتصاددان سابق کاخ سفید، هشدار داده‌اند که یک ارز موفق بریکس، سلطه دلار آمریکا را از بین خواهد برد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر