02 خرداد 1402 - 14:54

احتمال تغییر حقوق بازنشستگی

زمزمه‌هایی مبنی بر تغییر فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان وجود دارد که رئیس سازمان اداری و استخدامی به آن پاسخ داد.
کد خبر : ۱۵۰۷۸۳

به گزارش ایبِنا، میثم لطیفی؛ رئیس سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد: تغییر در نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان و تاثیر حقوق سه سال پایانی خدمت آن‌ها روی حقوق بازنشستگی در برنامه هفتم آمده است، اما بر اساس پیشنهاد وزارت کار قرار بود تغییراتی در این زمینه اعمال شود.

 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا فرمول و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان تغییری پیدا خواهد کرد یا خیر؟ اظهار کرد: پیشنهاد اعمال این تغییرات از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطرح شده است و صحبت‌هایی در این زمینه شده بود.

 

لطیفی افزود: البته روش منطقی و درست آن این است که متوسط ۳۰ سال حقوق یا دستمزد مبنای محاسبه حقوق بازنشستگان و البته بر مبنای نرخ روز باشد. در گذشته به دلیل اینکه محاسبه این عدد برای همه بازنشستگان از نظر فنی سخت و دشوار بود متوسط دو یا سه سال آخر در نظر گرفته می‌شد. اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی می‌توان این کار را به راحتی انجام داد که البته باید دید قانون چنین اجازه‌ای را می‌دهد؟

 

رئیس سازمان اداری و استخدامی گفت: قرار بود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهادی را در این زمینه ارائه دهد و در برنامه هفتم نیز آورده شود.

 

در ماده «۶۷» لایحه برنامه هفتم توسعه که اخیرا رونمایی شد، آمده است: «میزان مستمری بازنشستگی در تمامی صندوق‌ها و سازمان‌های بازنشستگی از سال اول برنامه عبارت است از یک سی‌ام متوسط حقوق یا دستمزد ماهیانه مشمول کسور فرد در پنج سال آخر بیمه پردازی ضرب در سنوات پرداخت حق بیمه مشروط بر آنکه سی و پنج سی‌ام متوسط مذکور بیشتر نباشد. معادل یک دوم جمع قدر مطلق درصد افزایش ضریب سالانه حقوق یا دستمزد طی سه سال آخر به حقوق یا مستمری محاسبه شده فوق اضافه می‌گردد.»

 

در صورت تصویب این ماده از برنامه هفتم توسعه، حقوق بازنشستگان بر اساس متوسط حقوق در پنج سال آخر محاسبه خواهد شد و البته درصد افزایش ضریب سالانه در سه سال آخر نیز به آن اضافه می‌شود. این درحالی است که نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان در ماده «۸۲» قانون برنامه ششم توسعه میانگین دو سال آخر دریافتی دارای کسور بازنشستگی است.

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
۰
متاسفانه در کشور بین یک باز نشسته وشاغل همترازش ،تبعیض واختلاف فاحشی وجود دارد،بازنشستگان از همه امکانات معیشتی و رفاهی محروم هستند و مسئولان هم اصلا توجهی به همسان سازی و وضعیت آنها ندارند،در حالی که باید توجه وبژه به آنها بشود
ناشناس
۰۲ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۱۶
اگر بازنشستگان تامین باشند تمام مشکلات کشور رامیتوانندبامشاوره به افرادشاغل حل کنند مشکل حجاب رایک معلم بازنشسته فرهنگی میتواند حل کند من جانم راضمانت این کارمیگذارم واماده پس دادن امتحانم
فیلم و پخش زنده
بیشتر