بحران در صنعت برق فرانسه پای دولت را وسط کشید

بحران در صنعت برق فرانسه پای دولت را وسط کشید
کاهش تولید برق هسته‌ای در فرانسه بزرگ‌ترین شرکت تولید برق این کشور را دچار بحران کرد و دولت مجبور شد تملک آن را به دست گیرد.
کد خبر : ۱۵۱۶۷۶

‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش ایبِنا و به نقل از راشاتودی، وزارت دارایی فرانسه اعلام کرد که تملک شرکت EDF که بزرگترین تولیدکننده نیرو در این کشور به‌شمار می‌رود به‌طور کامل به دولت واگذار شده است.

قبلا ۸۴ درصد سهام دولت مذکور در اختیار دولت بود و ۱۵ درصد در اختیار سهامدارن و ۱ درصد هم در اختیار کارگران آن بود که حالا همه این سهم از سوی دولت به تملک درآمده است.

به خاطر کاهش قابل توجه تولید برق در فرانسه به خصوص در حوزه برق هسته‌ای، شرکت EDF طی سال گذشته ضرر سنگینی را تجربه کرد. تولید برق هسته‌ای در فرانسه در سال ۲۰۲۲ به کمترین میزان در ۳۴ سال گذشته رسید.

 

برونو ل‌مایر، وزیر دارایی فرانسه، با استقبال از ملی شدن این شرکت گفته؛ این اقدام یک موفقیت بوده و تملک این شرکت از سوی دولت برای تامین برق فرانسه در آینده ضروری بوده است. در سال ۲۰۲۲ دولت فرانسه با تخصیص ۱۱ میلیارد دلار پول روند تکمیل تملک شرکت EDF را آغاز کرد. نماد این شرکت هم از بورس پاریس حذف شده است. ۷۰ درصد کل برق فرانسه به‌طور معمول از ۵۶ رآکتور هسته‌ای در این کشور تامین می‌شود که تمام این رآکتور‌ها تحت تملک شرکت EDF قرار دارد.

نکته حائز اهمیت آنکه در شرایط کنونی بیشتر رآکتور‌های اتمی فرانسه به خاطر نقص فنی و یا انجام عملیات نگهداری و تعمیرات از مدار تولید خارج شده و نرخ تولید برق در این کشور به شدت پایین آمده است.

 

برچسب ها: بحران فرانسه
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر