25 خرداد 1402 - 17:58

رشد چشمگیر تجارت ایران و قطر

رشد چشمگیر تجارت ایران و قطر
رشد چشمگیری در تجارت بین کشورهای ایران و قطر در سال گذشته اتفاق افتاده و واردات با جهش شدیدی نسبت به سال ۱۴۰۰ مواجه شده است.
کد خبر : ۱۵۱۸۷۸

به گزارش ایبِنا، بر اساس آمار‌های منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، تجارت بین ایران و قطر در سال گذشته رشد قابل توجهی نسبت به سال ۱۴۰۰ پیدا کرده و با افزایش ۴۶ درصدی از نظر دلاری، رشد ۷۷ درصدی از نظر ریالی مواجه شده، اما از نظر وزنی کاهش ۱۴ درصدی را تجربه کرده است.

این رشد در مبادلات تجاری ایران و قطر ناشی از افزایش واردات کالا از این کشور حاشیه خلیج فارس به کشورمان بوده است چرا که صادرات ایران در سال گذشته به قطر از نظر وزنی و ارزش دلاری با کاهش نسبی مواجه شده، اما این واردکنندگان ایرانی و تاجران قطری بوده‌اند که آمار واردات ایران از قطر را با افزایش ۸۱۶ درصدی رو به رو کرده‌اند.

نگاهی به تجارت دو کشور نشان می‌دهد ایران در سال گذشته با صادرات بیش از ۱۲۴ میلیون دلار محصولات مختلف به قطر، این شریک تجاری را با سه پله سقوط تا رتبه بیست و نهم تنزل داده است و نسبت به سال ۱۴۰۰ کاهش ۱۶ درصدی از نظر وزنی و افت هفت درصدی از نظر ارزش دلاری داشته است.

این در حالی است که واردات ایران از همین کشور در سال گذشته نسبت به سال ۱۴۰۰ با افزایش شدیدی مواجه بوده است.

آمار‌ها نشان می‌دهد که ایران در سال ۱۴۰۰ تنها حدود ۹ میلیون دلار کالای مختلف از قطر وارد کرده بود و این کشور ۶۶مین کشور فروشنده به ایران لقب گرفته بود، اما در سال جاری با واردات بیش از ۸۳ میلیون دلار به رتبه ۳۷ در میان شرکای تجاری ایران صعود کرد. نگاهی به آمار‌های واردات قطر به ایران در سال گذشته، نشان از رشد ۹۰۹ درصدی از نظر وزنی، افزایش ۸۱۶ درصدی از نظر ارزش دلاری و رشد ۵۲۴۲ درصدی از حیث ارزش ریالی نسبت به سال ۱۴۰۰ دارد.

سال گذشته چه کالا‌های ایرانی مسافر قطر شدند؟

بررسی جزییات صادرات ایران به قطر نشان می‌دهد که گوجه فرنگی گلخانه‌ای تازه یا سرد کرده در رتبه نخست کالا‌های صادر شده به قطر قرار گرفته و سهم بیش از ۱۴ درصدی را در این فهرست بلند بالا دارد. پس از آن هندوانه تازه دومین محصول صادراتی به قطر است که تاجران این کشور برای خرید آن بیش از شش میلیون دلار هزینه کرده‌اند. البته زعفران در بسته بندی بیشتر از ۳۰ گرم نیز در رتبه سوم، سیمان سفید و... نیز در این جدول جزو عمده کالا‌های صادراتی به قطر هستند که می‌توانید جزییات بیشتری از آن را در جدول زیر ببینید.

جزئیات کارنامه تجاری مثبت ایران و قطر

 رشد نجومی واردات از قطر

واردات ایران از قطر با جهش شدیدی مواجه شده و از ۹ میلیون دلار در سال ۱۴۰۰ به حدود ۸۴ میلیون دلار در سال گذشته رسید. «خمیرچوب شیمیائی، آماده شده یا سود یا با سولفات، غیر ازخمیر‌ها ا ز درجه حل‌شونده، نیمه سفیدشده تیره کاج» نخستین کالای وارداتی است که برای ایران بیش از ۳۷ میلیون دلار خرج برداشته و ۴۴.۷۸ درصد واردات قطر به کشورمان را شامل می‌شود. بعد از آن «پودر جاذب وپلیمر‌های اکریلیک جامد» است که با ارزشی بالغ بر ۲۱ میلیون دلار و سهم ۲۵.۷۵درصدی دومین رتبه را به خود اختصاص می‌دهد.

«ماشین آلات و دستگاه‌ها برای تکمیل کردن کاغذ یا مقوا»، «اجزاء و قطعات مدار‌های مجتمع شده (ای سی‌ها) الکترونیک»، «اجزاء و قطعات قوه‌ها و باطری ها» و ... دیگر کالای خریداری شده تجار ایرانی از همتایان قطری در سال گذشته است که در رتبه‌های بعدی قرار گرفته و می‌توانید جزییات آن را در جدول زیر مشاهده کنید.

 

جزئیات کارنامه تجاری مثبت ایران و قطر

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر