پوتین از آماده سازی قرارداد‌های تجاری با ۴ کشور عربی آفریقایی خبر داد

رئیس‌جمهور روسیه از کار برای آماده‌سازی توافق‌نامه‌هایی درباره مناطق آزاد تجاری با مصر، مراکش، تونس و الجزایر در شمال آفریقا خبر داد.
کد خبر : ۱۵۳۵۸۲

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا و به نقل از المیادین، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فاش کرد که در حال کار بر روی آماده‌سازی قرارداد‌های تجاری با ۴ کشور عربی در آفریقا است و بر لزوم تمرکز بر همه کشور‌های قاره آفریقا تاکید کرد.

پوتین در دیدار با اعضای دولت روسیه گفت: ما در حال آماده سازی توافقنامه‌هایی در زمینه مناطق آزاد تجاری با مصر، مراکش، تونس و الجزایر در شمال آفریقا هستیم.

وی افزود: «نقاط به اصطلاح توسعه در این قاره زیاد است و کشور‌های بسیار جالبی نیز وجود دارد؛ بنابراین به هیچ وجه نباید از مناطق دیگر غافل شویم».

پوتین پیشتر در جریان نشست سران روسیه و آفریقا اعلام کرده بود که به یک برنامه اقدام مشترک با کشور‌های آفریقایی دست یافته است.

به گفته رئیس جمهور روسیه، مسکو و آفریقا بر افزایش تجارت از نظر کمی و کیفی و همچنین استفاده از ارز‌های ملی در مبادلات تجاری توافق کردند و اشاره کرد که شرکت‌های روسی آماده انتقال فناوری در اداره دولتی و بخش بانکی به کشور‌های آفریقایی هستند..

همچنین پوتین تمایل روسیه را برای ارائه غلات رایگان طی ۳ ماه آینده به تعدادی از کشور‌های آفریقایی نشان داد.

در این زمینه، پوتین اعلام کرد که روسیه ۹۰ میلیون دلار اضافی به کشور‌های آفریقایی برای کاهش بدهی اختصاص خواهد داد و فاش کرد که حدود ۲۳ میلیارد دلار از بدهی‌های آفریقایی روسیه تاکنون رد شده است.

گفتنی است که مسکو دومین نشست روسیه و آفریقا را علاوه بر مجمع اقتصادی روسیه و آفریقا، از ۲۷ تا ۲۸ ژوئیه در شهر سن پترزبورگ روسیه برگزار کرد.

نشست روسیه و آفریقا مهمترین و بزرگترین رویداد در روابط روسیه و آفریقا است. هدف آن دستیابی به "سطح کیفی جدیدی از مشارکت سودمند متقابل است که به چالش‌های قرن ۲۱ پاسخ می‌دهد. "

نویسنده: اصغر علی کرمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر