ایتالیا برای سود بادآورده بانک‌ها ۴۰ درصد مالیات وضع کرد

معاون نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد کابینه این کشور روز دوشنبه مالیات ۴۰ درصدی را برای سود بادآورده بانک‌ها در سال ۲۰۲۳ تصویب کرد.
کد خبر : ۱۵۳۷۴۹

به گزارش ایبِنا به نقل از رویترز، معاون نخست وزیر ایتالیا طی اظهاراتی اعلام کرد که کابینه این کشور روز دوشنبه مالیات ۴۰ درصدی را برای سود بادآورده بانک‌ها در سال ۲۰۲۳ تصویب کرد که از این مالیات برای کمک به دارندگان وام مسکن و کاهش مالیات برای عموم استفاده می‌شود.

ماتئو سالوینی، وزیر زیرساخت و معاون نخست وزیر ایتالیا در یک کنفرانس خبری در رم گفت: تنها باید به سود بانک‌ها در نیمه اول ۲۰۲۳ و همچنین نتیجه افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا نگاه کرد تا متوجه شد که ما در مورد چند میلیون (یورو) صحبت نمی‌کنیم، بلکه می‌توانیم میلیارد‌ها (یورو) را ببینیم.

سالوینی گفت: اگر هزینه و بار مالی (وام) برای خانوار‌ها و مشاغل افزایش یافته و دو برابر شده است، به همان اندازه مبلغی را که به صاحبان حساب جاری و سپرده‌ها داده می‌شود دو برابر نشده است.

وی تأکید کرد که مالیات ۴۰ درصدی روی سود مازاد بانک‌ها که بالغ بر چندین میلیارد یورو می‌شود، مواردی مانند کاهش مالیات و حمایت مالی از دارندگان وام مسکن برای خانه اولی‌ها را تامین می‌کند.

رویترز اولین رسانه‌ای بود که در ماه آوریل گزارش داد که وزارت خزانه داری ایتالیا در حال کار بر روی گرفتن مالیات بیشتر از بانک‌های خود برای تامین مالی اقدامات امدادی برای خانواده‌هایی بود که با افزایش هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بر اساس این گزارش، وزیر اقتصاد این کشور در ماه ژوئن چنین برنامه‌هایی را رد کرد، اما تأکید کرد که بانک‌ها و وام‌دهندگان برجسته باید در مورد نرخ‌های بهره دریافتی و پرداختی برای وام‌ها و سپرده‌های مشتریان، انعطاف‌پذیری کافی از خود نشان دهند.

این در حالی است که دولت ایتالیا، از جمله جورجیا ملونی، نخست وزیر این کشور بار‌ها از بانک مرکزی اروپا به دلیل افزایش مکرر نرخ بهره انتقاد کرده است.

 

منبع: تسنیم

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر