31 مرداد 1402 - 10:32
در گفت‌وگو با ایبِنا مطرح شد؛

فنر بازار سهام در حال فشرده شدن است/ در انتظار رشد‌های شارپی

فنر بازار سهام در حال فشرده شدن است و دیر یا زود این فنر رها می‌شود و شاخص کل بورس رشد‌های شارپی را تجربه خواهد کرد.
کد خبر : ۱۵۳۷۵۶

هابیل خاوری، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با خبرنگار ایبِنا اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال حاضر بازار سهام شرایط بنیادی خوبی دارد، شاخص کل بورس باید همچنان سبز پوش باقی بماند.


این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: وزیر اقتصاد در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که بازار سرمایه از لحاظ بنیادی مشکلی برای رشد ندارد، بنده هم همین نظر را دارم، ضمن اینکه آماری منتشر شده که طبق آن در فصل بهار ۷۳ هزار میلیارد تومان تامین مالی از طریق بازار سرمایه انجام شده است و در طی این مدت تامین مالی بخش خصوص حدود ۱۸ درصد رشد داشته است و از ابتدای سال ۱۴۰۲ تا به امروز حدود ۹ هزار و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نیز عرضه اولیه داشته ایم.


خاوری گفت: حجم زیاد تامین مالی از بازار سرمایه موجب شده است تا بازار سهام رمقی برای رشد نداشته باشد، این موضوع همچنین موجب شده  تا با وجود اینکه شرایط بازار سهام، بنیادی است؛ اما شاخص کل بورس نتواند رشد کند.


این تحلیلگر بازارهای مالی تصریح کرد: شواهد نشان می‌دهد که فنر بازار سهام در حال فشرده شدن است و دیر یا زود این فنر رها می‌شود و شاخص کل بورس رشد‌های شارپی را تجربه خواهد کرد؛ بنابراین مسیر بازار سرمایه روشن است.


وی افزود: تا پایان سال جاری بازار سرمایه بازدهی بسیار بیشتری نسبت به بازار‌های ارز، خودرو، مسکن و خودرو نصیب سرمایه گذاران خواهد کرد.


این تحلیلگر بازار‌های مالی ابراز داشت: نوسانات بازار سرمایه شدید‌تر شده و این نوسانات شدید حاکی از بزرگ‌تر شدن بازار سرمایه کشورمان دارد و البته نوسانات بازار سهام همچنان افزایشی باقی خواهد ماند.


خاوری در پایان تاکید کرد: سازمان بورس باید برنامه‌ای را تدوین کند که تنها به دنبال حمایت از بازار سهام در روز‌های منفی نباشد و همچنین منفی و مثبت‌های بازار را رصد کند، نه اینکه شرکت‌ها و یا بازارگردان‌ها را مورد بازخواست قرار دهد. همچنین سازمان بورس باید ابزارسازی را در دستور کار خود قرار دهد.

نویسنده: مرتضی ابراهیمی
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر