مالیات بر سود بادآورده باعث سقوط سهام بانک‌های ایتالیا شد

اخذ یکباره مالیات بر سود بادآورده بانکی باعث شد که سهام بانک‌های ایتالیا سقوط کندو حدود ۱۰ میلیارد یورو ارزش بازار آن‌ها حذف شود.
کد خبر : ۱۵۳۸۰۷

به گزارش ایبِنا به نقل از راشاتودی، اعلام دولت ایتالیا مبنی بر اخذ یکباره مالیات بر سود بادآورده بانکی باعث شد که سهام بانک‌های این کشور در روز سه شنبه سقوط کند و حدود ۱۰ میلیارد یورو (۱۱ میلیارد دلار) از مجموع ارزش بازار آن‌ها حذف شود.

سهام بزرگترین بانک ایتالیا یعنی بانک اینتسا سانپالو Intesa Sanpaolo و همچنین فاینکوبانک Finecobank که در زمینه کارگزاری آنلاین متمرکز است، تا بعد از ظهر این روز ۸ درصد سقوط کرده بودند، در حالی که سهام بانک بی‌پی‌ای‌آر BPER Banca شاهد سقوط ۱۰ درصدی بوده است.

بانک بی‌پی‌ام BPM که دفتر مرکزی آن در ورونا واقع شده است با کاهش ۷ درصدی و بانک یونی‌کردیت UniCredit، شاهد افت ۹ درصدی سهام بود.

بر اساس این گزارش، شاخص بورس FTSE MIB ایتالیا ۲.۶ درصد سقوط کرد در حالی که شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ نیز ۰.۷ درصد کاهش یافت.

این اقدام کابینه ایتالیا برای اخذ مالیات ۴۰ درصدی فشار‌هایی را به خارج از این کشور نیز وارد کرد، به طوری که سهام کومرزبانک Commerzbank آلمان حدود ۳.۲ درصد و دویچه بانک ۲ درصد کاهش یافت.

پیش از این، ماتئو سالوینی، معاون نخست وزیر ایتالیا به خبرنگاران گفته بود که از این مالیات ۴۰ درصدی برای کمک به دارندگان وام مسکن و کاهش مالیات برای عموم استفاده می‌شود.

رویترز پیش از در ماه آوریل گزارش داده بود که وزارت خزانه داری ایتالیا در حال کار بر روی گرفتن مالیات بیشتر از بانک‌های خود برای تامین مالی اقدامات امدادی برای خانواده‌هایی بود که با افزایش هزینه‌های زندگی دست و پنجه نرم می‌کنند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر