21 مرداد 1402 - 09:45

جزییات آزادسازی منابع ارزی ایران در کره و عراق

در پی توافقات صورت گرفته به زودی منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق آزاد شده و در اختیار شش بانک ایرانی قرار می‌گیرد.
کد خبر : ۱۵۳۸۶۰

به گزارش ایبِنا، چندی پیش محمد رضا فرزین، رییس کل بانک مرکزی در جمع خبرنگاران درباره‌ی مذاکرات و توافقات صورت گرفته درباره آزاد سازی منابع ارزی بلوکه شده ایران گفت: پیگیری‌های جواب داده و خبر‌های بسیار خوبی در مورد آزادسازی منابع ارزی در راه است. مذاکرات به نتیجه رسیده و به‌زودی آثار آن را در بازار مشاهده خواهید کرد.


بر اساس پیگیری‌های ایسنا، مجموع منابع ارزی بلوکه شده ایران در کره جنوبی و عراق حدود ۱۲ میلیارد یورو است. ۶ میلیارد یورو از این عدد سهم کره جنوبی بوده که در حال حاضر در بانک سوییس است و قرار شده این منابع ارزی به یورو تبدیل شده و طی روز‌های آتی به حساب دو بانک قطری واریز شود.


البته بر اساس توافقات صورت گرفته ۶ بانک ایرانی از یک ماه گذشته در دو بانک قطری مذکور افتتاح حساب کرده‌اند و به محض تبدیل این منابع ارزی به یورو، قرار است در اختیار بانک‌های ایرانی قرار گیرد.


پیگیری‌ها نشان می‌دهد که ۶ میلیارد یورو دیگر از منابع ارزی بلوکه شده ایران در بانک TDI عراق است و مقرر شده از طریق همین دو بانک قطری، این منابع نیز در اختیار شش بانک ایرانی مورد نظر قرار گیرد.


بر خلاف برخی شایعات مطرح شده درباره چگونگی آزاد سازی این منابع ارزی، طبق توافقات صورت گرفته به محض انتقال منابع مورد اشاره، اختیار آن به صورت کامل با بانک مرکزی ایران است. ایران نیز قرار است از این منابع برای خرید کالا‌های اساسی دارو و دیگر اقلام کالایی استفاده کند.

 

منبع: ایسنا

برچسب ها: منابع ارزی ارز
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر