31 مرداد 1402 - 16:12
رئیس پلیس فتا فراجا خبرداد؛

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی با ارسال پیامک

کلاهبرداری ۲۰ میلیاردی با ارسال پیامک
رئیس پلیس فتا فراجا از کشف کلاهبرداری ۲۰ میلیارد ریالی با ارسال پیامک «نیاز فوری مالی و درخواست وجه به مخاطبان کاربران» خبر داد.
کد خبر : ۱۵۴۲۵۹

به گزارش ایبِنا، سردار وحید مجید اظهارکرد: با وصول پرونده‌های متعددی به یکی از واحد‌های پلیس فتا کشور با موضوع کلاهبرداری در قالب هک حساب کاربری شبکه اجتماعی شهروندان و درخواست وجه از مخاطبان آنها، موضوع به صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا فراجا افزود: متهمان پرونده با دسترسی غیرمجاز به حساب‌های کاربری شهروندان، اقدام به ارسال پیامی مبنی بر «نیاز فوری مالی و درخواست وجه» به مخاطبان کاربر با عنوان و هویت وی کرده و با توجه به دریافت پیام از شناسه کاربری قربانی (که عموماً از بستگان و آشنایان وی هستند) و اعتماد ایجاد شده، دریافت کنندگان پیام اقدام به واریز وجه به حساب‌های بانکی معرفی شده از سوی مجرمان می‌کردند.

مجید ادامه داد: با بررسی‌های تخصصی و اقدامات فنی صورت گرفته توسط کارشناسان پلیس فتا در نهایت متهمان اصلی پرونده در استان‌های مرکزی و شرقی کشور مورد شناسایی قرار گرفتند و پس از اخذ مجوز‌های قضائی دستگیر شدند و در تحقیقات صورت گرفته به کلاهبرداری با شیوه ذکر شده اعتراف کردند.

وی افزود: در بررسی‌های صورت گرفته تاکنون تعداد ۳۰۰ فقره پرونده مرتبط با متهمان با ارزش ریالی بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال شناسایی شده است.

رئیس پلیس فتا فراجا اضافه کرد: برابر اقدامات فنی و تخصصی صورت گرفته از سوی واحد‌های پلیس فتا استان ها، از ابتدای سال جاری ۱۱۲ فقره پرونده مهمه و کثیرالشاکی در زمینه کلاهبرداری رایانه‌ای شناسایی شده است که در این رابطه ۲۰۴ نفر دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده اند.

وی در ادامه گفت: مردم توجه داشته باشند چنانچه در شبکه‌های اجتماعی و یا بستر پیامک، پیامی از دوستان و آشنایان مبنی بر درخواست وجه دریافت کردند حتماً قبل از انتقال وجه هماهنگی تلفنی با مالک خط، صفحه یا حساب کاربری انجام دهند و پس از اطمینان از صحت درخواست نسبت به واریز وجه اقدام کنند.

وی به عموم مردم هشدار داد: هرگونه تماس تلفنی یا ارتباط از طریق پیام رسان‌های مجازی و درخواست اطلاعات شخصی از جمله کد‌های پیامک شده به تلفن همراه به منظور فعال سازی حساب‌های کاربری، کلاهبرداری با هویت کاربر هستند، لذا هرگز به این قبیل پیام‌ها و تماس‌ها توجه نکنند و کد‌های دریافتی را در اختیار هیچ کس قرار ندهند.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر