14 شهريور 1402 - 14:14

ادامه روند نزولی قیمت ارز با دیپلماسی دولت

ادامه روند نزولی قیمت ارز با دیپلماسی دولت
کارشناسان اقتصادی معتقدند دیپلماسی قوی دولت در ارتباط با سایر کشور‌ها اثر تحریم‌ها را به کمترین حد خود رسانده است.
کد خبر : ۱۵۴۸۳۳

‌به گزارش ایبِنا، بازار ارز این روز‌ها در آرامش به سر می‌برد و بازارساز موفق شده است فعالیت سوداگران را با استفاده از سیاست‌های درست متوقف کند و به همین دلیل بازار ارز این روز‌ها با تقاضای مازاد مواجه نیست تا به رشد قیمت‌ها منجر شود.

تقاضای موجود در بازار ارز، تقاضای واقعی است و این موضوع نمی‌تواند به افزایش قیمت‌ها منجر شود. کارشناسان بازار ارز معتقدند تقاضای فعلی در بازار ارز مدیریت شده است و در صورتی که بانک مرکزی بتواند روند فعلی عرضه ارز را در مرکز مبادله ادامه دهد، می‌تواند در ماه‌های آینده نیز روند نزولی بازار ارز را ادامه دهد.

گروهی از تحلیلگران معتقدند چپ بازارساز پر است، آن‌ها می‌گویند بانک مرکزی ایران توانایی کنترل قیمت دلار را دارد و نمی‌گذارد که قیمت از محدوده مشخص خارج شود، یعنی بازارساز هم در بخش حواله و هم در بخش اسکناس، دست برتری دارد و توانسته با مدیریت تقاضا روند بازار ارز را نزولی کند.

* چرا دلار باز هم نزولی شد؟

دعوت از ایران برای عضویت در بریکس خبری بود که موجب شد دلار طی روز‌های هفته جاری باز هم روند نزولی به خود بگیرد، دعوت رسمی از ایران به همراه عربستان برای عضویت در بریکس در حالی رخ داد که بلومبرگ هم از توافق احتمالی ایران و عربستان برای افزایش صادرات نفت نوشت، این دو خبر باعث کاهش قیمت دلار در شروع هفته شد، البته نباید از صحبت‌های وزیر امور خارجه در خصوص سند سپتامبر نیز گذشت.

به نظر می‌رسد دیپلماسی قوی دولت در ارتباط با کشور‌های همسایه و سایر کشور‌های دنیا، جواب داده و همین مسئله موجب شده است اثر تحریم‌ها به کمترین حد خود برسد.

در این هفته، رئیس سازمان برنامه و بودجه هم درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران خبر‌هایی را بیان کرده است؛ داود منظور اعلام کرد که منابع بلوکه شده ایران در چهار کشور کره جنوبی، ژاپن، عراق و ترکیه آزاد شده است این منابع در اختیار بانک مرکزی است و به دولت ارتباطی ندارد؛ ولی این منابع امروز قابل استفاده است و می‌توان روی آن برنامه ریزی کرد.

* محدوده تعادلی حباب درهم

بازار ارز و طلا در این هفته رنج شده‌اند، دامنه محدود نوسانات، دلار را در محدوده‌های فعلی بلاتکلیف کرده است، در نقطه مقابل آزادی منابع بلوکه شده ایران و افزایش صادرات نفت جان رشد قیمت دلار را گرفته است، بررسی تکنیکالی درهم نشان می‌دهد که قیمت درهم امارات یک زون تشکیل داده که مدتی است به عنوان خط جاذبه این ارز عربی عمل می‌کند و نمی‌گذارد درهم از این محدوده فاصله بگیرد.

درهم که غالبا معاملات پرنوسان تری دارد، طی هفته‌های گذشته حباب آن تغییرات بیشتری را ثبت کرده، در این هفته فاصله سقف و کف آن به کمتر از ۱۰۰ تومان رسیده است که نشان می‌دهد درهم در آرامش کامل بوده و بازار به خوبی کنترل شده است.

میانگین حباب درهم در بازه ماهانه و هفتگی مطابق با روند قیمتی دلار در این هفته است که نشان می‌دهد محدوده تعادلی حباب درهم در نزدیکی بازه ۵۵۰ تا ۶۵۰ تومان قرار گرفته است.

* گرفتاری دلار در یک مثلث نزولی

دلار تهران هفته گذشته را بدون نوسان طی کرد و تغییر چندانی نداشت؛ به طوری که بازدهی دلار در هفته گذشته نزدیک صفر درصد بود و محدود شدن آن در یک مثلث اصلاحی بی تاثیر در این معاملات رنج نبود. دلار تهران در یک مثلث اصلاحی گرفتار شده و دامنه نوسانات آن کمتر می‌شود به طوری که فاصله سقف و کف مثلث به ۶۰۰ تومان رسیده است.

هر چند دلار دو هفته‌ای است که بالاتر از محدوده ۴۹ هزار تومان را تجربه نکرده است، ولی بر اساس این مثلث تشکیل شده می‌تواند سقف ۴۹ هزار و ۱۰۰ تومان و کف ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان را برای دلار تصور کرد.

* دلار هرات حبس در کانال ۴۸ هزار تومانی

عده‌ای از معامله‌گران معتقدند اگر قیمت تتر نزدیک به مرز ۵۰ هزار تومان معامله شود، می‌تواند قیمت دلار هرات را هم وارد کانال ۴۹ هزار تومان کند. اختلاف دلار هرات و قیمت تتر در روز‌های گذشته به هزار تومان رسیده است.

در صورتی که نرخ دلار در بازار هرات زیر قیمت ۴۹ هزار تومان باقی بماند، به نظر می‌رسد قیمت دلار در بازار تهران به زیر ۴۸ هزار و ۵۰۰ تومان وارد خواهد شد.

* شیوه جدید بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز

کامران رحیمی، کارشناس اقتصادی، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند آینده بازار ارز گفت: بانک مرکزی شیوه جدیدی از مداخله را در دستور کار خود قرار داده است که با استفاده از این شیوه توانسته تقاضا در بازار ارز را به صورت جدی کنترل کند.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: در دوره فعلی مدیریت بانک مرکزی، منابع ارزی به صورت محدود در بازار‌های منطقه‌ای هرات و سلیمانیه تزریق می‌شود. این نحوه مداخله در کنار اخبار مثبت موجب شده بازار ساز دست بالا را در بازار نقدی داشته باشد.

وی افزود: در بازار حواله نیز پتروشیمی خلیج فارس، بانک شهر و بانک ملی دوبی، اتحاد مثلث گونه‌ای ایجاد کرده‌اند که نتیجه آن مدیریت قیمت در بازار حواله شده است.

رحیمی تاکید کرد: این اتحاد و ائتلاف‌ها در بازار نقدی و حواله در کنار اخبار منتشر شده در خصوص صادرات نفت ایران و آزادسازی منابع بلوکه شده موجب شده بانک مرکزی توان بیشتری نسبت به قبل برای مدیریت بازار ارز داشته باشد.

* حباب سکه کاهش یافت

انس طلا طی روز‌های گذشته معامله گران طلا را غافلگیر کرد و رشد اونس طلا موجب افزایش ارزش ذاتی طلا و سکه شده است. در این موقعیت با افزایش ارزش ذاتی سکه حباب سکه کاهش یافت.

هرچند حباب سکه کاهش یافت، ولی بررسی‌ها از روند قیمتی سکه نشان می‌دهد که این متغیر در این هفته با کاهش کمی مواجه شده است و سود و زیان زیادی نصیب معامله‌گران سکه نشده است. ربع سکه تنها عضو بازار بود که در این هفته توانست عایدی بسیار کمی نصیب دارندگان خود کند و رشد یک درصدی را در پورتفوی صاحبان خود ثبت کرد.

تحلیل‌گران اعتقاد دارند قیمت سکه در هفته‌های پیش‌رو نیز با اتفاق غیرمنتظره‌ای مواجه نیست و در کف ۲۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان تا مقاومت ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در نوسان خواهد بود. از دیدگاه آنان این محدوده، زمانی شکسته می‌شود که خبر غیرمنتظره‌ای در بازار مخابره شود یا انس طلا روند صعودی جدی تری به خود بگیرد.

* واکنش ربع سکه به حمایت‌ها و مقاومت‌ها

بررسی تکنیکالی ربع سکه نشان می‌دهد که ربع سکه روی یک خط روند صعودی ملایم در حرکت است و اندیکاتور «آر اس آی» هم روی یک خط روند صعودی قرار دارد که فعلا انتظارات کاهشی از ربع سکه را تا حدودی تعدیل کرده است.

در صورت افزایش قیمت ربع سکه مقاومت‌های ۱۰ میلیون و ۵۰ هزار تومان و سطح ۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار تومانی مهم‌ترین مقاومت‌های پیش روی ربع سکه هستند. ربع سکه در صورت اصلاح حمایت‌های ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و هم چنین سطح ۳۸ درصدی فیبوناچی در محدوده ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار واحدی را پیش رو دارد.

* ابرکومو طلا را نگه میدارد

بررسی تکنیکالی از طلای آب شده هم وجود یک مثلث اصلاحی را تایید می‌کند. در حال حاضر طلای آب شده روی مقاومت ابرکومو قرار دارد که اگر داخل ابر بماند امکان اصلاح زیاد برای طلا را منتفی می‌کند، طلای آب شده در محدوده ۹ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان یک حمایت مهم دارد و محدوده ۱۰ میلیون و ۳۰ هزار تومان مقاومت مهم پیش روی طلای آب شده است، بازدهی طلای آب شده هم مانند اکثریت بازار در این هفته به یک درصد هم نرسید و قیمت‌ها نوسان چندانی نداشتند.

* انس طلا، راه افزایش قیمت طلا و سکه در بازار تهران

قیمت طلا در روز جمعه شاهد فراز و فرود زیادی بود، فلز گران‌بهای جهانی سد مقاومتی ۱۹۵۰ دلار را شکست و تا محدوده ۱۹۵۲ دلار رشد کرد. اما در بالای خط مقاومت طلاقت نیاورد و به پایین‌تر از ۱۹۴۰ دلار در هر اونس برگشت.

فرود قیمت طلا در بازار جهانی، اندک امید جریان افزایشی بازار را نقش بر آب کرد. این اتفاق در شرایط رکودی بازار‌ها موجب شد ارزش ذاتی سکه رشد کند و حباب آن کاهش یابد.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر