20 شهريور 1402 - 12:20

صادرات ۳.۵ میلیارد دلاری ایران به عراق در ۵ ماهه نخست ۱۴۰۲

در ۵ ماهه نخست امسال ایران بیش از ۳.۵ میلیارد دلار به عراق صادرات داشته که ۱۸.۳ درصد از صادرات کل ایران را تشکیل می‌دهد.
کد خبر : ۱۵۵۰۰۶

به گزارش ایبِنا؛ سطح روابط اقتصادی ایران و عراق براساس حجم و تراز تجاری دو جانبه ۲۰ میلیارد دلار هدف گذاری شده است در مقطعی از زمان روابط تجاری دو کشور تا سطح ۱۴ میلیارد دلار هم رسیده است و با توجه به ظرفیت‌های موجود همکاری بین دو کشور که در تمامی حوزه‌های اقتصادی وجود دارد رسیدن به تجارت ۲۰ میلیارد دلاری بین ایران و عراق در سال‌های آینده حتما امکان پذیر خواهد بود.

یحیی آل اسحاق رئیس اتاق مشترک ایران و عراق با بیان اینکه تا ۱۰ سال آینده عراق بزرگترین کشور برای سرمایه گذاری در منطقه به شمار می‌رود لذا کسانی که برای حضور در این کشور اقدام می‌کنند، برنده هستند.

وی اظهار داشت: آتیه روابط ایران و عراق بسیار روشن است، زیرا شرایط و اقتضائات و ظرفیت‌هایی که ما داریم و هم چنین شرایطی که عراق دارد وفضایی که در این و منطقه حاکم است و همچنین امکانات مالی کشور عراق بیانگر این موضوع است که روابط ایران و عراق در مجموع دارای مزیت است.

به گفته سید حمید حسینی؛ عضو هیات رئیسه اتاق مشترک ایران و عراق با توجه به اینکه دولت عراق بودجه خود را تصویب و ابلاغ کرده است و پروژه‌های زیادی در عراق آغاز شده است افزایش صادرات به عراق نسبت به سال گذشته پیش بینی می‌شود.

در این شرایط، طی پنج ماه نخست سال ۱۴۰۲ صادرات ایران به عراق بالغ بر ۳ میلیارد و ۵۰۸ میلیون دلار و سهم ۱۸.۳ درصدی از صادرات کشور را داشته است.

بر اساس این گزارش، ارزش تجارت کالایی عراق در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۱۴۸ میلیارد دلار بود که که ۸۷ میلیارد دلار (۵۹ درصد) مربوط به صادرات و ۶۱ میلیارد دلار (۴۱) درصد آن نیز مربوط به واردات است.

بررسی روند تجارت عراق طی دهه اخیر نشان می‌دهد که همواره صادرات کالا (عمدتا متکی به نفت) در سطحی بالاتر از واردات کالا بوده است، در مقابل فراز و نشیب‌های صادرات، بخش واردات از ثبات نسبی برخوردار بوده است.

مهمترین شرکای تجاری عراق، امارات متحده عربی، چین و ایران است که ایران در سال ۲۰۲۱ با ۸.۹ میلیارد دلار صادرات، ۱۴.۶ درصد بازار عراق و رتبه چهارم را به خود اختصاص داده است.

بهترین جایگاه ایران در بازار عراق مربوط به سال ۲۰۱۸ با اختصاص سهمی در حدود ۱۶.۷ درصد از بازار مذکور بوده است.

با توجه به این که سیاست تجاری عراق در سه حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی، توسعه فعالیت بخش خصوصی و کاهش وابستگی به صادرات نفت متمرکز است لذا ایران باید در هر یک از این بخش‌ها برنامه ریزی کند تا همکاری دامنه داری با عراق داشته باشد.

همچنین روابط تجاری ایراو عراق نامتعادل و به نفع ایران است که این اختلاف ناشی از فقدان تنوع و ساختار ناپایدار اقتصاد عراق است، اما این وضعیت ممکن است به پایداری و تداوم تجارت دو جانبه لطمه وارد کند لذا لازم است که ایران برای جلوگیری از به خطر افتادن تجارت به عراق رویکرد جدیدی در تجارت با این کشور داشته باشد از جمله اینکه به فکر سرمایه‌گذاری‌های مشترک با این کشور باشد.

 

منبع: فارس

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر