21 شهريور 1402 - 18:41

بازگشت ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک با وجود تحریم‌های آمریکا

بازگشت ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک با وجود تحریم‌های آمریکا
ایران در مردادماه با تولید ۳ میلیون بشکه نفت در روز توانست، جایگاه سوم تولید خود در این سازمان را پس بگیرد.
کد خبر : ۱۵۵۰۵۸

به گزارش ایبِنا، جدیدترین آمار تولید نفت ایران به نقل از منابع ثانویه در گزارش ماهانه سازمان کشور‌های صادرکننده نفت خام نشان می‌دهد، تولید نفت ایران در ماه آگوست ۲۰۲۳ برابر با مرداد ۱۴۰۲ به ۳ میلیون بشکه در روز رسیده که نسبت به ماه پیش از آن ۱۴۳ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

ایران در ماه جولای (تیر ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۸۵۷ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده بود و تنها ۷۲ هزار بشکه با جایگاه سومین تولیدکننده این سازمان فاصله داشت.

بر اساس گزارش‌های اوپک، ایران در ماه ژوئن (خرداد ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۷۵ هزار بشکه، در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۹۸ هزار بشکه، در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) ۲ میلیون و ۶۲۵ هزار بشکه، در ماه مارس (اسفند ماه ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۷ هزار بشکه، در ماه فوریه (بهمن ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۷۴ هزار بشکه، در ماه ژانویه (دی ۱۴۰۱) ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است.

 

 

بازگشت ایران به جایگاه سوم تولید در اوپک با وجود تحریم‌های آمریکا

 

 

میزان تولید ایران در دسامبر (آذر ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه نوامبر (آبان ماه) ۲ میلیون و ۵۷۹ هزار بشکه نفت در روز، در ماه اکتبر (مهر ماه) ۲ میلیون و ۵۶۱ هزار بشکه نفت در روز بوده است.

ایران سومین تولیدکننده اوپک شد

ایران در ماه آوریل یا فروردین ماه ۱۴۰۰ جایگاه چهارمین تولیدکننده نفت اوپک را از کویت پس گرفته و از آن زمان تا مهر ماه ۱۴۰۰ (اکتبر ۲۰۲۱) این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در ماه نوامبر ۲۰۲۱ یعنی آبان ماه ۱۴۰۰، بار دیگر تولید نفت کویت از ایران پیشی گرفت و در جایگاه چهارم نشست و ایران به رتبه ۵ بازگشت.

ایران در خرداد ماه ۱۴۰۲ (ژوئن ۲۰۲۳) پس از یک سال و ۷ ماه، دوباره به جایگاه چهارمی تولید نفت در اوپک بازگشت و کویت در جایگاه پنجم قرار گرفت و در ماه بعد یعنی مرداد ماه ۱۴۰۲ (آگوست ۲۰۲۳) با پیشی گرفتن از امارات جایگاه سوم تولید نفت در اوپک را از آن خود کرد.در حال حاضر، کشور‌های عربستان با تولید ۸ میلیون و ۹۶۷ هزار بشکه در روز و عراق با تولید ۴ میلیون و ۲۷۷ هزار بشکه در روز در جایگاه‌های اول و دوم قرار دارند و امارات با تولید ۲ میلیون و ۹۱۳ هزار بشکه در روز در جایگاه چهارم و کویت با تولید ۲ میلیون و ۵۵۴ هزار بشکه در روز در جایگاه پنجم قرار گرفته‌اند.

ایران، پیش از تحریم‌های آمریکا از سال ۲۰۱۸، سومین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک پس از عربستان و عراق بود.

در همین راستا، چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه مدیرعامل شرکت ملی نفت از افزایش تولید نفت ایران تا پایان شهریور امسال به ۳.۵ میلیون بشکه در روز خبر داد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر