29 شهريور 1402 - 09:51

درآمد نفت و گاز روسیه بالاتر می‌رود

درآمد نفت و گاز روسیه در ماه سپتامبر به ۷۳۳ میلیارد روبل می‌رسد که ۱۴ درصد بالاتر از ماه اوت است.
کد خبر : ۱۵۵۲۸۴

به گزارش ایبِنا، درآمد نفت و گاز روسیه در سپتامبر سال میلادی گذشته، ۶۸۸ میلیارد روبل بود. محاسبات رویترز بر مبنای اطلاعات منابع صنعتی و آمار رسمی تولید نفت و گاز، پالایش و عرضه به بازار‌های داخلی و خارجی روسیه، نشان می‌دهد این رشد منعکس کننده افزایش ماه به ماه ۲۴ درصدی درآمد‌های حاصل از مالیات بر استخراج مواد معدنی به ۱.۱ تریلیون روبل است.

درآمد خالص روسیه کمتر از درآمد مالیاتی است، زیرا بخشی از این پول در راستای مکانیزم دامپینگ، به شرکت‌ها برگردانده می‌شود تا در شرایطی که قیمت صادرات سوخت بالاست، عرضه به بازار داخلی را حفظ کنند.

طبق محاسبات رویترز، تحت مکانیزم دامپینگ، انتظار می‌رود حدود ۲۷۸ میلیارد روبل در سپتامبر، به پالایشگاه‌ها برگردانده شود.

درآمد حاصل از فروش نفت و گاز برای اقتصاد کالا محور روسیه و تامین مالی عملیات نظامی در اوکراین، اهمیت زیادی دارد. وزارت دارایی روسیه قرار است اطلاعات مربوط به درآمد بودجه از فروش نفت و گاز را اوایل اکتبر، منتشر کند. این وزارتخانه پیش بینی می‌کند درآمد‌های امسال، به میزان ۲۳ درصد کاهش پیدا کرده و به ۸.۹۴ میلیارد روبل برسد و کسری بودجه حدود سه تریلیون روبل شود که با دو درصد تولید ناخالص داخلی برابر است.

در این بین، منابع آگاه به رویترز گفتند: دولت روسیه برای مقابله با کمبود سوخت، سرگرم بررسی اعمال تعرفه صادرات ۲۵۰ دلار در هر تن برای انواع فرآورده‌های نفتی از اول اکتبر تا ژوئن سال ۲۰۲۴ است. خبرگزاری‌های روسیه جمعه گذشته افزایش احتمال تعرفه صادرات سوخت را گزارش کرده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، تعرفه صادرات محصولات سبک و دیزل در حال حاضر حدود ۶.۴ دلار در هر تن است و تعرفه صادرات نفت خام و هزینه صادرات محصولات نفتی سنگین در سپتامبر، ۲۱.۴ دلار در هر تن بود.

 

منبع: ایسنا

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر