11 مهر 1402 - 11:00

کاهش ۱.۷ درصدی نرخ بیکاری در روستا‌ها

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور گفت:با اجرای برنامه‌های اشتغال‌زایی، نرخ بیکاری در روستا‌های کشور ۱.۷ درصد کاهش یافت.
کد خبر : ۱۵۵۶۹۶

به گزارش ایبنا، سید امیرحسین مدنی، معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رئیس جمهور، در برنامه صبح بخیر ایران، با اشاره روز ۱۵ مهر روز روستا و عشایر، از برگزاری نمایشگاه روستا آباد در مصلی امام خمینی تهران خبر داد و ظرفیت‌های اشتغال‌زایی در روستا‌ها را تشریح کرد.

مدنی در مورد جزئیات نمایشگاه روستا آباد گفت: ما در اطراف خود آثار زیادی از ظرفیت‌های روستایی می‌بینیم. همین موضوع باعث شد که ما اولین رویداد حوزه اقتصادی و اجتماعی روستایی را تحت عنوان روستاآباد برگزار کنیم. ما در این رویداد شاهد حضور ۴ هزار نفر روستایی کشور در پایتخت هستیم که محصولات تولیدی خود را در قالب هزار غرفه ارائه می‌دهند. این رویداد از روز چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ در مصلی امام خمینی آغاز می‌شود و از ساعت ۱۰ صبح تا ۹ شب پذیرای مردم عزیز هستیم و امیدواریم که به این واسطه تجربه شیرینی رقم بخورد.

وی در ادامه افزود: در دو سال اخیر، طرح‌های متعددی در جهت اشتغال‌زایی روستایی انجام شد که در برنامه روز روستا شکرانه بهره‌برداری از آن‌ها را خواهیم داشت. در پی اقدامات صورت گرفته مجموعا بیش از ۶۷۰ هزار شغل ایجاد شده که از طریق سامانه رصد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاملا قابل رصد و صحت‌سنجی است.

معاون توسعه روستایی همچنین گفت: بر اساس شاخص اعلام شده توسط مرکز آمار، ما شاهد کاهش ۱.۷ درصدی نرخ بیکاری در روستا بوده‌ایم که اتفاق بسیار خوبی است.

وی همچنین گفت: این مشاغل ایجاد شده می‌توانند در قالب حوزه‌های خرد مانند مجموعه‌های کوچک تولید عسل و پرورش زنبور تا مجموعه‌هایی که به صورت صنایع تبدیلی، تکمیل‌کننده مشاغل خانگی هستند، باشند. این طرح‌های اقتصادی شامل مشاغلی است که در قالب کوچک و متوسط تاثیرگذار در صنعت و تکمیل‌کننده مشاغل خانگی و خرد هستند. ان شاالله با موافقت ریاست جمهوری، در روز روستا از بیش از ۲ هزار طرح، بهره‌برداری خواهیم کرد.

مدنی در مورد اقدامات صورت گرفته در مناطق محروم اظهار داشت: متاسفانه در بخش‌هایی از کشور ما محرومیت به چشم می‌خورد. باید این موضوع را در نظر داشت که در این زمینه در کشور ما اتفاقات زیرساختی بزرگی افتاده است. اکنون ما نزدیک به ۹۰ درصد آب شرب قابل استفاده داریم یا بالای ۷۷ درصد راه‌های روستایی ما آسفالت شده است. چنین پیشرفت‌هایی در سطح جهانی کم‌نظیر است.

وی افزود: در سفر آقای رئیس جمهور به خوزستان و شهرستان اندیکا دستورات بسیار خوبی از جانب ایشان صورت گرفت و ما همواره در حال پیگیری این دستورات و عملی کردن آن‌ها بوده‌ایم. مشکل آب شرب و تنش آبی در اکثر روستا‌های کشور ما وجود داشت و الحمدلله اکنون مشکلات مربوط به ۳ هزار و ۵۰ روستا حل شده و مابقی نیز تا پایان دوره این دولت نیز حل خواهد شد. در رابطه با شهرستان اندیکا نیز تمهیدات ویژه‌ای وجود دارد که مردم، امام جمعه و اهالی آن از این برنامه‌ها باخبر هستد.

مدنی پیرامون راهکار‌هایی برای مواجه با مشکلات کولبران افزود: در این زمینه ما طرحی را مبنی بر اشتغال‌زایی برای کولبران متناسب با محل زندگی آن‌ها داریم. برای اکنون از گیوه بافی این عزیزان، صادرات صورت می‌گیرد، لذا به صورت کلی هدف بر این است که با حمایت مجموعه‌های متفاوت از جمله بنیاد برکت و کمیته امداد امام‌خمینی، شاهد اتفاقات خوبی در این زمینه باشیم.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر