07 آبان 1402 - 15:10

رشد عرضه‌ در سامانه نیما و دستِ پُر بازارساز برای تأمین نیازهای ارزی‌

به گفته کارشناسان با توجه به عرضه مناسب در سامانه نیما و عدم استفاده‌ منابع ارزی در کشور قطر، دست بازارساز برای تامین ارز باز است.
کد خبر : ۱۵۶۶۶۴

به گزارش ایبنا، امروز هفتم آبان سامانه نیما شاهد عرضه ۲۰۷ میلیون دلار ارز بود که میزان معاملات امروز تا ساعت ۱۴:۱۵ به ۱۱۳ میلیون رسید.

روز گذشته نیز از ۱۷۲ میلیون ارز عرضه شده در این سامانه، ۵۷ میلیون دلار معامله انجام شد‌

در روز‌های گذشته نیز میزان عرضه ارز بسیار بیشتر از تقاضای موجود در سامانه‌های ارزی کشور بوده است.

در این‌باره، سعید عظیمی، کارشناس مسائل ارزی معتقد است: «دست بازارساز در زمینه ارز پِر بوده و هیچ مشکلی جهت تامین ارز در کشور وجود ندارد»، دست بازارساز برای تامین ارز باز است و مشکل کمبود ارز نداریم. وی ادامه داد: امروز هم بانک تسویه حساب‌های بین‌المللی در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد میزان سپرده‌های ایران نزد بانک‌ها و موسسات خارجی در پایان نیمه نخست ۲۰۲۳ با رشد ۱۱ درصدی معادل ۲ میلیارد و ۳۱ میلیون دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده است.

طی روز‌های گذشته نیز بانک مرکزی اعلام کرده بود هنوز دست به منابع ارزی در کشور قطر نزده است و هر زمانی نیاز به استفاده از این منابع باشد، بانک مرکزی این اقدام را جهت آرام کردن بازار ارز و تامین نیاز‌های ارزی انجام خواهد داد.

مشاهدات میدانی از سبزه میدان و میدان فردوسی تهران نشان می‌دهد، هیچگونه تقاضای عمده‌ای برای خرید ارز مقابل صرافی‌ها وجود ندارد و قیمت ارز در این بازار‌ها از صبح امروز با کاهش مواجه شده است؛ در لحظه تنظیم خبر نرخ دلار آزاد ۵۱ هزار و ۱۰۰ تومان است.

به گفته عظیمی کارشناس مسائل ارزی، با توجه به آغاز میانجی‌گری‌ها جهت آتش‌بس در غزه و کاهش انتظارات تورمی، پیش‌بینی می‌شود نرخ دلار طی روز‌های آینده بازهم به کانال ۴۰ هزار تومانی بازگردد.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر