بانک جهانی انتظار یک "شوک مضاعف" احتمالی در بازار‌های کالا را دارد

بانک جهانی انتظار یک  شوک مضاعف  احتمالی در بازار‌های کالا را دارد
بانک جهانی اعلام کرد تشدید درگیری‌های اخیر در خاورمیانه می‌تواند باعث "شوک مضاعف" در بازار‌های کالا شود.
کد خبر : ۱۵۶۷۵۱

به گزارش خبرنگار بین الملل ایبِنا و به نقل از آناتول، بانک جهانی در آخرین نسخه چشم انداز بازار کالا اعلام کرد که "تشدید اخیر درگیری در خاورمیانه، علاوه بر آشفتگی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین، ممکن است بازار‌های کالا‌های جهانی را وارد وضعیت عدم اطمینان کند. "

بر اساس این گزارش، این در حالی است که اقتصاد جهانی در موقعیت بسیار بهتری نسبت به دهه ۱۹۷۰ (بحران نفتی ۱۹۷۳) قرار دارد تا با شوک بزرگی در قیمت نفت مواجه شود.

بانک جهانی یک ارزیابی اولیه از پیامد‌های بالقوه این درگیری در کوتاه مدت بر بازار‌های کالا‌های اولیه ارائه کرد. این گزارش نتیجه گیری می‌کند که تأثیرات این درگیری باید به میزان محدودی مهار شود و دامنه آن نباید گسترش یابد.

بر اساس پیش‌بینی پایه بانک جهانی، پیش‌بینی می‌شود قیمت نفت در سه‌ماهه جاری به‌طور متوسط ۹۰ دلار در هر بشکه باشد، پیش از اینکه در سال آینده با کاهش سرعت رشد اقتصاد جهانی به میانگین ۸۱ دلار در هر بشکه کاهش یابد.

بانک جهانی پیش بینی کرد که قیمت کالا‌ها به طور کلی در سال آینده ۴.۱ درصد کاهش یابد. همچنین این احتمال وجود دارد که قیمت کالا‌های کشاورزی در سال آینده با افزایش عرضه کاهش یابد.

پیش بینی می‌شود در سال ۲۰۲۴ قیمت فلزات اساسی ۵ درصد کاهش یابد در حالی که قیمت کالا‌های اولیه در سال ۲۰۲۵ تثبیت خواهد شد.

طبق پیش بینی بانک جهانی: آثار مناقشه بر بازار‌های جهانی کالا تاکنون محدود بوده است... قیمت نفت از ابتدای مناقشه به طور کلی حدود ۶ درصد افزایش داشته است، در حالی که قیمت کالا‌های کشاورزی و بیشتر فلزات و سایر کالا‌های اولیه تاثیر قابل توجهی نداشته است. "

برچسب ها: بانک جهانی کالا
ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر