11 آبان 1402 - 09:51
مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان خبر داد:

سهم ۳۵ درصدی ایران از بازار افغانستان

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان گفت: سهم ایران از بازار افغانستان ۳۵ درصد است که آمار قابل توجهی است.
کد خبر : ۱۵۶۸۱۲

به گزارش ایبنا، «محمدمهدی جوانمرد قصاب» در اظهار داشت: ایران و افغانستان ظرفیت اقتصاد مناسبی برای گسترش روابط تجاری با یکدیگر دارند به ویژه دربخش‌های خدمات فنی و مهندسی، حمل و نقل و ترانزیت می‌توانند اقدامات بسیاری انجام دهند.

وی با بیان اینکه اقتصاد ایران و افغانستان می‌توانند مکملی برای هم باشند، تصریح کرد: دو کشور برای استفاده از این شرایط نیاز به یک برنامه استراتژیک بلند مدت دارند که با همت حکام افغانستان و دولت ایران این روند در حال شکل گیری است.

جوانمرد قصاب با تاکید بر اینکه سهم ایران در بازار افغانستان سهم مناسبی است، خاطرنشان کرد: توسعه روابط با این کشور منوط به تولید و صادرات محصولات ایرانی نمی‌شود بلکه برخی از تولیدکننده‌های افغانستانی در ایران فعال هستند که با هزینه تمام شده پایین‌تر به عنوان یک مزیت مناسب نسبت به دیگر کشور‌ها در ایران تولیدات دارند و محصولات را به کشور خود صادر می‌کنند.

وی با اشاره به سهم ۳۵ درصدی ایران از بازار افغانستان، تاکید کرد: فقط به دنبال صادرات نیستیم بلکه انتقال تکنولوژی و خدمات فنی و مهندسی به این کشور و افزایش تولید محصولات در خاک افغانستان از برنامه‌های در دستور کار است.

مشاور اقتصادی نماینده ویژه رییس جمهور گفت: با این شرایط می‌توان به افزایش درآمد ملی و استقلال اقتصادی افغانستان کمک کرد تا نه تنها شاهد کاهش مهاجرت از این کشور به ایران باشیم بلکه مهاجرت معکوس نیز اتفاق بیفتد و کسانی که به دلیل برخی مشکلات وارد ایران شده اند بار دیگر به سرزمین خود بازگردند.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر