18 آبان 1402 - 14:18

حجم مبادلات اقتصادی ایران و تاجیکستان در دولت سیزدهم ۱۰ برابر شد

به گفته وزیر نیرو حجم تجارت بین ایران و تاجیکستان که در سال ۹۹ تنها ۲۳ میلیون دلار بود، سال گذشته به ۲۸۰ میلیون دلار رسید.
کد خبر : ۱۵۷۰۸۲

به گزارش ایبنا؛ علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در گفتگویی با اشاره به دستاورد‌های سفر رئیس‌جمهور به تاجیکستان اظهار داشت: در دیدار دوجانبه روسای جمهور دو کشور هم بیانیه مشترک توسط روسای جمهور به امضا رسید که روابط دراز مدت و راهبردی دو کشور در این بیانیه ترسیم شده و همچنین ۱۸ سند همکاری در زمینه‌های سیاسی، علمی، اقتصادی و فرهنگی به امضای مسئولین دو کشور رسید.

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه امیدواریم که این سفر یک گام جدیدی را برای توسعه و تعمیق روابط برداشته باشد، گفت: روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور در سال ۹۹ حدوداً ۲۳ میلیون دلار بود در حال حاضر ما شاهد رشد بیش از ۱۰ برابر هستیم سال گذشته حجم روابط به ۲۸۰ میلیون دلار رسید.

 

هدف‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری در روابط تجاری ایران و تاجیکستان

 

وی افزود: امسال هم در ۶ ماهه این روابط از ۱۵۰ میلیون دلار عبور کرده پیش‌بینی می‌شود که تا پایان سال از مرز ۳۰۰ میلیون دلار ما عبور کنیم. هدف گذاری روسای جمهور، در اولین سفر ابراهیم رئیسی به تاجیکستان ۵۰۰ میلیون دلار بود و الان وقتی که به رشد روابط نگاه می‌کنیم، می‌توانیم به اهداف بالاتر هم فکر کنیم.

 

محرابیان گفت: واقعاً هم باید هدف گذاری را تغییر دهیم، فعالان اقتصادی دو کشور در واقع در این دو سال تلاش‌های زیادی کردند امروز در حاشیه این دیدار دوجانبه همایش تجاری فعالان اقتصادی دو کشور هم برگزار شد شرکت‌ها و مدیران و صاحبان صنایع و تجار و بازرگانان دو کشور با هم مذاکره‌ای داشتند در این اجلاس روسای جمهور سخنرانی کردند و همچنین مسئولین وزرا و خود هیئت‌های اقتصادی هم نقطه نظرات خودشان را گفتند پیش‌بینی می‌کنیم که انشالله حجم این روابط در آینده در واقع رشد قابل توجهی پیدا کند.

 

دعوت دولت از تجار برای توجه به بازار تاجیکستان

 

وزیر نیرو تاکید کرد: ما ظرفیت‌های خیلی خوبی برای همکاری در دو کشور داریم، کشور تاجیکستان کشوری است که منابع طبیعی بسیار خوبی دارد منابع آب ارزشمندی دارد معادن بسیار خوبی دارد و بازار خیلی خوبی هم در کشور تاجیکستان هست هم کشور‌های منطقه و همچنین با توجه به فرهنگ مشترک دین مشترک و زبان مشترک روابطمان را به صورت جهشی گسترش بدهیم.

 

محرابیان گفت: من همین جا از همه فعالان اقتصادی دعوت می‌کنم که به بازار تاجیکستان توجه داشته باشند و از فرصت‌های بسیار خوب این بازار بتوانند حداکثر استفاده را ببرند.

 

ابراهیم رئیسی در دومین سفر خود به تاجیکستان صبح چهارشنبه با هیئتی متشکل از وزیر نیرو، وزیر امور خارجه، وزیر فرهنگ و معاون سازمان حفاظت محیط زیست راهی دوشنبه پایتخت تاجیکستان شده بود.

ارسال‌ نظر
فیلم و پخش زنده
بیشتر